Pa labi un uz augšu jeb sestdienīgs skats no Alteburgas

Kamēr jūs Latvijā baudījāt karstu nedēļas nogali, mēs te tā pieticīgi dzīvojāmies – pa dienu knapi ap 20 grādiem, pa brīžam uzlīst, brīžam un vietām stipri. Tās lielās nepatikšanas ar vētru, plūdiem un trakiem negaisiem trāpījās mazliet “zemāk”, mēs tā rāmi. Bet šāds “nelaiks”, protams, neveicināja garas pastaigas. Arī mana potīte vēl sestdien rādījās mazliet tā kā apvainojusies par ceturtdienas treniņu, tālab skatījos kartē, kā varētu kaut kur tomēr aiziet, bet ne dikti tālu.

IMG_0347Jau iepriekš, apstaigājot pilsētas veco mūri un vārtus, biju pamanījusi, ka aiz Jaunā torņa vārtiem ceļš diezgan stāvi ceļas augšup un ievijas mežā. Kā jau piesardzīgs cilvēks, tā vienkārši toreiz mežā iekšā nemetos, bet mājās papētīju karti un izrādījās, ka ir vērts kāpt augšā – kāda pusotra kilometra attālumā ir Alteburga.

Nu jā – tas ir pa horizontāli. Tā kā biju ieslēgusi Runkeeper lietotni, tad tagad zinu, ka vienlaikus ir jāpakāpjas arī ap 130 metriem pa vertikāli… – nu tā kā Siguldas grava vai drusku vairāk. Tajā brīdī arī saulīte uzspīdēja – bija karsti un biju labi aizelsusies, bet ieraudzītais atsvēra kāpšanu!

Stilīgais tornis uzbūvēts 1902.gadā tā kā par piemiņu 1870.-1971.gada vācu-franču karam (bet kas gan to vairs atceras!) un to bija iecerēts saukt par Ķeizara vai Bismarka torni, taču šie nosaukumi nav iegājušies, palicis Alteburg jeb, tulkojumā, vecais cietoksnis. Jau iepriekš rakstīju, ka šejiene ir jauki nelīdzena. Ja Latvijā mēs lepojamies ar Gaujas senleju vienā malā un Abavas otrā, tad šeit katra maza upele tek pa kārtīgu senleju un es teiktu, ka skats ir kā mūsu reljefs spoguļattēlā – nevis viena grava “iegrauzusies līdzenumā”, bet tā kā otrādi – viss līdzenums vienos “arumos” – šauri gari paaugstinājumi vijas līču loču apmēram paralēli viens otram. Apdzīvotās vietas pārsvarā ir lejā vai mazliet pakāpjas uz augšu, kamēr augstienēs lepni slejas senie cietokšņi vai to drupas.

IMG_0374Arī Alteburga jau no neatminamiem laikiem izmantota stratēģiskos nolūkos un tur dažāda veida cietokšņi bijuši. Tiem zaudējot nozīmi, būvmateriāli veiksmīgi pārcelti uz citām būvēm un šobrīd arī Alteburgā no vecā cietokšņa vairs nav nekā – pēdējās paliekas izmantotas šī piemiņas torņa būvei. Bet vieta skaista.

Samaksājot 1 eiro (no cilvēka) var saņemt skaisto kalto torņa atslēgu un kāpt augšā. Es to darīju lepnā vientulībā. Bet skati, kas pavērās no torņa bija iespaidīgi! Kaut ko no tā arī jūs varēsiet redzēt galerijā – uz vienu pusi pilsēta, ar man jau pazīstamiem torņu siluetiem (cik zemu tie tagad bija!), uz otru – meži, meži, meži… Un vēl vienu korē uzslietu senlaiku pili arī izdevās ieraudzīt.

Īpašs bonuss bija milzīgie vēl ziedošie kastaņkoki. Lejā pilsētā tie jau noziedējuši, bet šeit – pašā plaukumā! Skaisti.

IMG_0360Protams, tūristu vajadzībām un vietējo svinībām te augšā ir arī restorāns, pa kura logiem paveras ļoti skaisti skati. Biju nodomājusi, ka tik skaistā vietā varētu arī pusdienot, bet vienā no telpām notika kāds saviesīgs pasākums un mūzika bija uzgriezta tik skaļi, ka pat otrā telpā sarunāties nebija iespējams un es izmuku ārā. Nu jā, arī ēdienu cenas dikti nepriecēja (otrie visi padsmitos eiro, bet tik kārdinoša tā vieta man nelikās), tā nu vēlāk pilsētā palutināju sevi ar saldējuma kafiju. 🙂

Turpat pie autostāvvietas (jā, protams, pa nelielu serpentīnceļu augšā var arī uzbraukt), bija arī informācijas dēlis ar pastaigu maršrutu shēmām – kādiem 6 papildkilometriem ar atzīmētām skatu vietām. Droši vien kādā brīvā un skaistā dienā turp aizstaigāšu, bet sestdien  bija tā, ka acis kāri tajā kartē skatījās, bet potīte knosījās, tad nu padevos…

IMG_0368Lejup nesteidzīgi devos pa serpentīnceļu un smaidīju, smaržojot un skatoties dažādos ziedošos kokus, krūmus, augus un skaistās lepnās gadu desmitiem iekoptās mājas.

Pielieku saiti uz fotogaleriju, lai arī jūs varat to visu drusku vairāk izbaudīt.

 

 

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s