Dakter, ar kādu adatu šujat?

     Pagājušā gada 31.decembra vakarā, pēc kādu 45 gadu pārtraukuma, es “atjaunoju attiecības” ar ķirurgiem, jo slidojot pamanījos tikt pie nepatīkama potītes lūzuma. Traumatoloģijas slimnīcas personāls visu izdarīja godam, bet daži medicīniska metāla gabali kājā un rēta par to man aizvien atgādinās. Tā kā viss man, protams, vēl svaigā atmiņā, tad biju ieinteresēti pārsteigta, kad izrādījās, ka sestdienas velobrauciena otrā pietura būs… – ķirurģisko šujamadatu rūpnīca!
     Izrādās, ka šejieniešiem ar adatām “tuvas attiecības” ir jau krietni sen – 1862.gadā Ihtershauzenē darbu sākusi pirmā šujamo, lāpāmo un adāmo adatu ražotne. Un kopš tā laika adatas te ražotas allaž, tikai sortiments mainījies. Kādā brīdī to papildinājušas šujmašīnu adatas, kādā vēl nez kādi brīnumi, bet man jau atkal jāpiemin arī Vācijas “juku laiki” – 1996.gadā tika pieņemts lēmums par nīkuļojošās Tīringas Adatu fabrikas likvidāciju. Ko tad mēs skatījāmies un ar ko tikāmies?
IMG_0141     Protams ar uzņēmīgu sievieti – Aneti Ginteri un viņas meitu Noru. Anetes stāsts sākas ar brīdi, kad 1987.gadā (protams, atkal VDR) uzņēmumu vadības studiju laikā viņa atsūtīta praksē uz  šo rūpnīcu. Un tā arī te palikusi. Juceklīgajā likvidācijas laikā viņai, kopā ar vēl dažiem domubiedriem bijis pieredzes, spara un drosmes diezgan, lai noīrētu vienu no cehiem un tajā sāktu ražot līdz šim šeit nekad neražotu adatu veidu – ķirurģiskās adatas. Jā, sacīja Anete – adatu ražošanas process būtībā ir līdzīgs, tikai šis ir daudz precīzāks un ar lielāku ražotāja atbildību. Bet ir arī labā puse – šādu adatu ražotāju ir mazāk. Laikam ritot, kā jau tas mēdz būt, izrādījās, ka ne visiem dibinātājiem interese un vēlme līdzdarboties ir vienāda un Aneta palika viena, attīstībai piesaistot partneri no ārpuses/ne-adatu jomas un kopš 2006.gada viņa ir kontrolpaketes īpašniece un uzņēmuma vadītāja.
    IMG_0101     Tā kā mēs ciemojāmies sestdienā, ražošanas process nenotika, bet Anete bija labi sagatavojusies un uz lielā konferenču zāles galda mēs varējām ar acīm un rokām aplūkot visu procesu, kā metāla stieple pārtop par asu, liektu un mirdzošu medicīnisko instrumentu. Bildītē redzami mūsu “praktiskie darbi” un uzskates līdzekļi – gan ar rokām taustījām, gan divdaļīgo sagatavi pa adatas acu vietu pušu lauzām, gan diegu ievērām… Jā, par stingru un mirdzošu izstrādājumu adatas top diezgan gara pārvērtību ceļa galā un vairumā procesu ir vajadzīga cilvēka klātbūtne – brīžam rokas, brīžam kontrolējoša acs.
     IMG_0104Vācijā esot 2 ķirurģisko adatu ražotnes, šajā strādā 32 darbinieki. Ražojamo adatu sortiments ir plašs, ieskatu var gūt bildē, kur ir redzama viena no adatu kataloga lapām (un tādas ir vismaz 10). Speciālie pasūtījumi tiekot izpildīti apmēram 5-6 nedēļu laikā, ar individuāliem pircējiem/gala lietotājiem (slimnīcām un ārstiem) viņi nestrādājot, bet gan ar pārstāvjiem vai atraumatisko adatu “pabeidzējiem”, tā ka, visticamāk, ārsti pat īsti nezinot, kāds ir adatu tapšanas process.
     Jautājām – kā tad ar konkurenci? Protams, tā ir. Par cienījamiem konkurentiem Anete nosauca otru Vācijas rūpnīcu, vēl dažas labas esot Eiropā un ASV, bet gan šiem gribas veidot filiāles “lētajās valstīs”, gan turienieši paši ražojot un tad nu rezultāts nemaz neesot labs.
     Kas par lietu? Izrādās, ka tad, ja adatas nav rūpīgi un ar pieredzējušu aci “pieskatītas” ražošanas procesa laikā, tad tās mēdz sanākt nelīdzenas vai neprecīzas, vai neieguļas ķirurga rokā īsti pareizi… Rezultātā nevajadzīgi cieš šujamie audi. Protams, sašūt ar sliktu adatu ir labāk, nekā nesašūt nemaz, sacīja Anete, bet mūsu pulciņš sāka satraukti dīdīties… Kā labās adatas var atšķirt no ne tik labajām? Anetes atbilde mums nepatika nemaz: pacients un arī ārsts tā ātri un uz aci atšķirt nevarot, jo ne uz adatas, ne uz tā iepakojuma, kuru atver ikdienas lietošanai, neesot norādīts ražotājs. Tas redzams uz “lielajiem iepakojumiem”, bet reizēm vispār tikai “papīros”, jo nereti adatas tiek pārdotas kopā ar vēl kaut ko un tad ir pārpakotāja vai vairumtirgotāja marķējums. Tātad – slimnīcām jāprot veikt gudri iepirkumi.
IMG_0107     Bet man visinteresantākās šķita atraumatiskās adatas. Protams, par tādām iepriekš pat dzirdējusi nebiju, bet bildē izskatās labi – vai ne? Tradicionālās ķirurgu adatas ir liektas, bet līdzīgi kā parastām šujamadatām, tām ir actiņa, kurā tiek ievērts diegs (“paraugu” ar adatā ievērtu rozā diegu var redzēt “sagatavju bildē”). Bet – šādi ievērts diegs neizbēgami papildus traumē audus, jo aizņem mazlietiņ vairāk vietas kā pati adata. Tālab pirms kāda laika ir izgudrotas šīs speciālās atraumatiskās (netraumatiskās) adatas, kurās diegu nevis iever actiņā, kā ierasts, bet gan ar speciālu ierīci “iesprauž” un nostiprina adatas galā ar lāzeru izurbtā speciālā vertikālā caurumiņā. Līdz ar to nejaukā paplatinājuma, ko radīja dubultais diegs vairs nav un rezultāts ir labāks. Tiesa gan – šajā adatu rūpnīcā top tikai sagatave – adatas metāla daļa ar superprecīzo urbumu. Diega iestiprināšanu veic nākamais partneris un arī šajā gadījumā rūpnīcas TNI nosaukums parādās tikai dokumentos. Bet Anete vienalga ir lepna, ka viņi spēj ražot vislabākās adatas, kādas vien patlaban ir izdomātas.
     Protams, es nezinu ar kādu adatu tika šūta mana potīte, bet toties mājās vedīšu “suvenīrus” – mums katram uzdāvināja glītu komplektiņu, kurā ir 2 nesterilas vidēja lieluma parastās ķirurģiskās adatas ar vieglo/atskabargas diega ievēršanas principu – lai nav acis jāizmežģa cenšoties diegu actiņā ietrāpīt. Varēsim izmantot saimniecībā un par interesanto ekskursiju atcerēties. Diez kādas adatas izmanto Latvijas ķirurgi?
     Ziņkārīgajiem pielieku saiti uz  15 bilžu fotogaleriju un uzreiz brīdinu – tajā smukajā stendiņā nav nekāda bižutērija, tās ir ķirurgu adatas! (bet izskatās labi) 🙂

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s