Siguldas rudens Lorupes gravā (nu, gandrīz tā, tikai Amerikā viss ir lielāks)

Iepriekš rakstīju, ka bažās par laikapstākļu sabojāšanos, otrdienas vakarā bijām Niagārā, kur gan rudens vēl īsti atnācis nebija. Man par prieku svētdiena atnāca skaistāka nekā solīts laika ziņās un mūsu 13 cilvēku kompānija ar 2 nomātiem auto devās uz Pirkstezeru (Finger Lakes) rajonu.

Mūsu maršruts – turp braucām pa kreisajā pusē redzamo pelēko maršrutu, atpakaļ – pa zili iezīmēto.

Tas bija 2,5 stundu jeb aptuveni 230 km brauciens (uz katru pusi) brīnišķīgi saulainā svētdienas rītā ar gandrīz neticami skaistiem rudens skatiem – šeit oranžo un sarkano koku ir vairāk nekā Latvijā, tālab skats bija neierasti krāšņs – bijām trāpījuši pašā skaistākajā zelta rudens laikā un to izbaudījām visā turpbrauciena garumā (atpakaļ braucām jau pa tumsu).

Nu, apmēram šitik skaisti. Lieli plūdeni reljefa kāpumi un kritumi, no turienes analoģija ar Siguldu.

Jau kaut kad iepriekš biju pa gabalņu pamanījusi trijkrāsaini rudenīgus kokus: kad vienā kokā vienlaicīgi ir gan zaļā, gan dzeltenā, gan oranžā krāsa… Kā tas var būt? Fotogalerijā redzēsiet; izrādās, ka kļavu lapas prot rudeņoties tā, ka KATRA lapa sārtojas nevis visa, bet pa daļām. Krāšņi no attāluma un skaisti no tuvuma. Starp citu, tagad es zinu, ka koki rudenī var būt ne vien zeltaini, oranži un sarkani, bet arī rozā – lūk, pierādījums un jau atkal tā ir kļava (nekādi filtri nav izmantoti, tā tiešām ir!):

Bet atgriežamies uz brītiņu pie ezeriem. Nu kā var tik smieklīgu nosaukumu ezeriem izdomāt – Pirkstezeri? Nācās ieskatīties vikipēdijā. Izrādās, ka tajā rajonā ir pavisam 11 Pirkstezeri (protams, katram ir arī nosaukums) – tā te sauc ledāju laikos izveidojušās ieplakās (milzu gravās?) ērti iekārtojušos ezerus. Lūk, kā šis apgabals izskatās kartē:

Mūsu galamērķis bija vidū esošā Senekas ezera lejasgals.

Interesanti, ka visi ir vērsti ziemeļu-dienvidu virzienā, ar noteci uz ziemeļu pusi – tur augšā ir redzama maza Ontario ezera maliņa. Kā jau kartē redzams, ezeri ir šauri un gari – Senekas ezers ir lielākais – 61,3 km garš un platākajā vietā 5,6 km plats. Bet trakākais visiem šiem ir dziļums – lasiet uzmanīgi: vidējais dziļums 89 m, Senekas ezera dziļākā vieta – 188 m (!!!). Traki smagi tie ledāji bijuši, kas šādus izgrauzuši.

Par skaisto svētdienu būs liela fotogalerija un bildes nebūs stāstīšanas secībā, bet gan jau atpazīsiet. Mums iznāca uz mirklīti arī pie Senekas ezera pieiet (kaut arī tas nebija mūsu galvenais mērķis); ar kādu no tur esošajiem peldlīdzekļiem līkumiņu pa ezeru izmest gan nesanāca, bet izskatījās romantiski, skaisti un vareni.

Ko tad mums vajadzēja, ja dziļais ezers nebija mērķis? Mūsu čaklie izlūki bija noskaidrojuši, ka vispār šī apkārtne ir tik skaista un ar visādiem dabas un cilvēku radītiem brīnumiem tik bagāta, ka arī ar 2 dienām te būtu stipri par maz, bet mēs saņēmāmies tikai uz 1 – jāmācās. 😦

Piemēram – klimats te esot tik maigs un milzīgās lēzenās nogāzes esot tik labas vīnogu audzēšanai, ka te esot vairāk nekā 50 vīna darītavas un vairums no tām piedāvā vīna tūres. Mūsu grupā daži interesenti ir, varbūt kaut kas tiks uzkombinēts citā reizē. Bet smaidam pielieku šo pilsētiņā ieraudzīto sludinājumu/piedāvājumu:

Vīna tūre: Tavs auto, mūsu šoferis – par 42$ stundā izvizināsim pa vīna darītavām (ar degustācijām, protams). Hm, 42$ stundā nemaz nav slikta šofera alga (minimālā alga ASV ir kādi 12-15$ stundā).

Pati Vatkinsa (Watkins) ir tīri glīta un sakopta mazpilsētiņa ar ļoti daudzām baznīcām un majestātisku vidusskolu – fotogalerijā mazliet varēs redzēt. Droši vien jūs arī zināt, ka ejot vajag skatīties kur kāju liec. Īpašas bedres man Amerikas ietvēs vēl nav gadījušās, bet pa kādam interesantam atklājumam gan. Šoreiz arī: eju, skatos visapkārt, bildēju, bet reizēm arī zem kājām paskatos… Un ko vienā brīdī ieraugu? Šo:

O! Pirmā formula, ASV Grand Prix… – mājās Latvijā mani taču gaida autovīrieši, tādēļ nevaru šādas lietas nepamanīt. Nācās atkal vikipēdijā ieskatīties. Noskaidroju, ka šeit atrodas slavena autotrase (dēls, kurš brauc arī e-sacīkstēs, sacīja, ka esot interesanta trase – vairākkārt esot te virtuāli sacenties) un tieši šeit – Vatkinsas mazpilsētiņā 1948.gada 2.oktobrī esot notikušas pirmās pēckara autosacīkstes ASV – ar braukšanu pa pilsētiņas ielām (road racing) – Watkins Grand Prix. Un tā nu tas turpinās līdz pat šai dienai – dažāda formāta autosporta pasākumi, gan pa ielām, gan autotrasē – mazliet bilžu būs arī fotogalerijā (nē, ne no autorases, tajā nebijām). Un tad jau vairs nebrīnījos uz dažiem ēku ugunsmūriem sporta auto ieraugot (būs fotogalerijā).

Un kas tad mums te? Aizmugurējā karogā (un vairākos citos fotoglerijā arī) rakstīts Fuck Biden

Ar kaut ko dzīvē neapmierināti cilvēki ir visur un visus viņus vieno doma, ka vainīgs ir kāds cits…, vēlams arī kādu konkrētu uzvārdu izvēlēties. Mēs gluži nejauši trāpījāmies galvenās ielas malā brīdī, kad pa to brauca kādu 6 mašīnu pro-Trampa brauciens – autiņi un to šoferi bija skaļi, ielas malā – nekādas reakcijas. Bet nu gan dodamies uz šodienas pēdējo karti un mūsu galveno mērķi.

Augšpusē Senekas ezera lejasgals un mūsu mērķis – kreisās puses strautiņš ar Watkins Glen State Park (latviski Glen varētu būt gan grava, gan ieleja, realitātē – šaurs kanjons)

Te nu tas brīnums ir – vārdā nenosaukts strauts 3,22 km posmā plūst pa 120 m augstu/dziļu šauru kanjonu un veido 19 ūdenskritumus. Tas mums bija jāredz, jo gan gar strauta apakšu, gan pa augšējo malu vijas gājēju takas (ar daudziem pakāpieniem, mans iWatch saskaitīja 47 kāpnes – mistiskā pakāpienu mērvienība pulkstenī, bet brīžiem tiešām bija traki kāpieni).

Šī bilde – mazam priekšstatam, bet es nenoslinkoju, fotogalerijā būs daudz bilžu. Pievērsiet uzmanību cilvēkiem kreisajā pusē un uz tiltiņa – tad var labāk saprast vareno augstumu un kanjona šaurumu.

Uh, tas bija iespaidīgi, neko līdzīgu iepriekš neesmu redzējusi. Tiesa gan, viens mūsu grupas skeptiķis (kad viņam apnika mūsu sajūsmā klausīties), teica: nu, nekas sevišķs, apmēram kā Lorupes grava (no turienes virsraksta otrā daļa). 🙂

Mazmazlietiņ taisnības viņam ir: abām iet pāri tilts – Lorupei autotilts, šeit – dzelzceļa tilts, pa kuru arī mēs tikām pāri, jo turp gājām pa vienu krastu (pārsvarā pa leju), atpakaļ – pa otru un pa augšu. Jā, jā – strautam pāri tikām tur pa augšu. Un nē – ne kopā ar vilcienu, maliņā ir arī gājēju celiņš un tajā laikā neviena vilciena tuvumā nebija, bet sliedes ir spožas, tātad – mēdz būt.

Kad nu kanjona taka bija izieta, turpat pie mašīnām draudzīgi sarīkojām pikniku ar līdzpaņemtajiem gardajiem sīkumiem un ar auto devāmies izmest vēl kādu mazu līkumiņu līdz tumsai. Diez ko labi ar tiem līkumiņiem gan negāja, jo 2x mēģinājām nokļūt vēl pie kādiem ūdenskritumiem, bet tas beidzās šādi (navigācija mūs kaut kā aizveda ne tur, kur gribējām (bet droši vien tieši tur, kur likām mūs vest)):

  1. pie plūdu dambja. Tas ir Morisa kalna dambis un sausā upe labajā pusē ir tīšām – šeit kārtējā ledāju izgrauztā ieleja/grava tiek izmantota, lai lielu lietavu gadījumā uzkrātu ūdeni, to piebremzējot un nenopludinot zemāk esošās apdzīvotās vietas. Ne elektrostacijas, ne kā cita te nav. Tā teikt – katram gadījumam, un tādi gadījumi ik pa brīdim esot. Prātīgi tie amerikāņi;
  2. pie dārzeņu fermas pašapkalpošanās veikala. Tā kā jau bija svētdienas pievakare, nav brīnums, ka kastes bija patukšas, bet ķirbju vēl bija daudz, un vismaz vienu arī mūsējie nopirka (fotogalerijā vēl dažas bildes).
Pašapkalpošanās – kases aparātu redzēsiet fotogalerijā

Tad jau gan jutāmies pietiekami daudz staigājuši un redzējuši, bija īstais brīdis kopīgām vakariņām. Kad tikām mobilo sakaru zonā (ārpus pilsētām ar tām te nav tik viekārši kā Latvijā), mūsu čaklie izlūki sameklēja lielisko Lumber Yard krodziņu – nebija lēti, bet bija garšīgi un šādas atmosfēras vietā vēl nebijām bijuši. Lielisks vakara noslēgums.

Nu ko – ja jums pietika pacietības izlasīt šo visu līdz galam, tad tagad tās vajadzēs vēl vairāk, jo te ir saite uz fotogaleriju – krietni pastrādāju superīgajā svētdienā (tur ir arī mazdrusciņ Helovīna tematikas no pilsētiņā redzētā).

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s