Svētdiena Jēnā – abi gali

Iepriekšējā darba nedēļa pagāja bez īpašiem jaunumiem, sestdien kārtīgi slinkoju un uztaisīju nelielu iepirkšanās tūri vietējā tirdzniecības centrā, jo patlaban ir lielās vasaras sezonas izpārdošanas. Bet tas nu tā. Varētu teikt, ka krāju spēkus svētdienai un tā izdevās lieliska.

IMG_2868Jau par Veimāru rakstot pieminēju, ka arī došanās uz Jēnu ir gandrīz neizbēgama – tā ir gan Vācijas, gan Latvijas kultūrai un apgaismībai svarīga vieta, kuru man gribas redzēt. Kartē pa gaisa līniju nepavisam nav tālu – kādi trīsdesmit vai četrdesmit kilometri. Tiesa gan, tik taisnu ceļu nav, GoogleMaps rāda, ka ar auto būtu 64 km. Ar vilcienu jābrauc vairāk kā stunda, pārsēžoties Erfurtē un cauri Veimārai, un starp vilcieniem šoreiz uz katru pusi bija apmēram pusstunda, kas kopējo laiku vēl pagarināja. Arī vilciena biļete iznāca dārga – 23 eiro par turp un atpakaļ ceļu.

Bet neko darīt, gribēju aizbraukt un tagad, kad esmu atpakaļ, saku – viss ir relatīvs, sasummējot ieguvumus un veiksmes, biļete nešķiet dikti dārga – pavisam kopā iztērēju zem 60 eiro (pamazām izstāstīšu par ko), bet bija to vērts!

Atkal jau izskatās, ka 1 dienas iespaidu būs diezgan kādiem 3 stāstiem, tālab šonedēļ centīšos rakstīt katru otro dienu, lai līdz nedēļas beigām tieku galā. 🙂 Šoreiz tiešām būs stāsts par manas svētdienas abiem galiem, kam sekos 2 vidus gabali.

IMG_2817Bet sākšu ar drusku miglainās bildes komentāru. Kad kopā ar gidu bijām uzkāpuši Jāņa tornī un skatījāmies uz leju, viņš, neko īpašu nedomādams, norādīja uz to puļķīti, kas redzams tālās augstākās virsotnes galā – tur esot Leihtenbergas pils.

Mjā… Mazliet vienkāršojot es teiktu ka, uz Kālu un Leihtenbergu es braucu no Arnštates pa labi, uz Jēnu – pa kreisi, bet izrādās – tepat vien esam… Un tā jau arī ir – abas šīs vietas nav ne tālu viena no otras, ne no Arnštates, bet ar vilcienu vienkāršā veidā uz tām nokļūt nevar, krietns līkums jāizmet. Trijstūru valodā runājot, pa tiešo būtu viena mala, bet ar vilcienu – divas nepieciešamas.

IMG_2773.jpgJēna atrodas unikālā vietā – 7 ieleju krustpunktā un tālab nav brīnums, ka pirmās ziņas par to kā par apdzīvotu vietu ir jau no 11.gadsimta. Vecais Rātsnams (ēka ar diviem sarkanajiem jumtiem un torni pa vidu), protams, atrodas tirgus laukuma malā un būtībā ir 14.gs. ēka, kas joprojām tiek izmantota.

Un, kā redzat, tirgus laukumā kūsā dzīvība. Jā, trīs dienas nedēļā šeit esot parastais tirgus, bet reizēm nedēļas nogalēs to izspiežot kādi tematiskie. Man trāpījās Podu tirgus, kurā mazie ražotāji piedāvāja savus izstrādājumus: pārsvarā visvisādu keramiku, bija arī pa kādam porcelāna meistaram  (sabildēju kārtīgi, būs galerija, bet noturējos varonīgi un neko nepirku). Diena bija jauka un cilvēku daudz.

IMG_2916Šodien pielieku vienu bildīti – ar gredzenu turētājiem un pudeļu korķiem. Tik nenopietnu tirgotāju gan nebija daudz, izteikti dominēja trauki. 🙂 Par laimi, dārza rūķu nebija – ja nu es ko nevaru ciest, tad tie ir šie, manuprāt, šaušalīgi bezgaumīgie izstrādājumi, kas šejienes dārzos ir redzami biežāk nekā man gribētos.

Ilgus gadsimtus Jēna bija maza – ar pāris simtiem, tad dažiem tūkstošiem iedzīvotāju, bet tagad te dzīvo kādi 105 tūkstoši un iedzīvotāju skaits turpina augt. Vidējais vecums toties samazinās un esot kādi 46 gadi – viens no zemākajiem Vācijā. Jā, Jēna ir bagāta un plaukstoša pilsēta, nākamajos stāstos uzrakstīšu kādēļ.

2.pasaules kara beigās Jēnas centrs tika stipri bombardēts un tikai nedaudzas ēkas palika neskartas, bet Rātsnams lepni un laimīgi to skaitā. Tādēļ pilsētas centrā joprojām ir gan tukšas vietas, gan dažnedažādas pēckara laiku celtnes.

IMG_2777Piemēram, šajā bildē redzams ekstravagantais Tūristu info centra iespraudums turpat Rātslaukumā – pretī Rātsnamam. Info centra iekšpuse ir interesanta – modernais stiklainums labi apvienots ar senas ēkas fasādi un vecajām sijām (būs galerijā).

Internetā jau biju izlasījusi, ka svētdienās 11os ir publiskās gida vadītās ekskursijas un uz to laiku arī biju klāt. Par ekskursiju samaksātie 4 eiro laikam ir vieni no visekskluzīvāk un veiksmīgāk iztērētajiem, jo sevišķi tādēļ, ka cena tik zema. Gids bija lielisks, pa pilsētu staigājām mazliet vairāk kā 2 stundas un viņa atslēgu bunte mums atslēdza vairākas brīvajiem tūristiem nepieejamas vietas.

IMG_2804Piemēram – uzkāpām jau pieminētajā Jāņa tornī un aizgājām pa mūrim piebūvētu galeriju (to gan šajā bildē neredz, jo ir otrā pusē, bet galerijā būs) uz Pulvertorni, lejā stāvošo kāru skatienu pavadīti.

Tornis nav augsts, bet ir uzbūvēts slīpumā, tālab skats uz visām septiņām ielejām un pilsētu paveras lielisks. Vispār vēl esot iespējams uz Jēnu paskatīties arī no abiem pirmajā attēlā redzamajiem torņiem – apaļā stiklotā un baznīcas (tas gan tik neproporcionāli garš uzbūvēts, lai tiktu izmantots uguns novērošanai), bet man tam nepietika laika.

Atsevišķas bildes vērts ir Rātsnama torņa pulkstenis. Gids lepni atzīmēja, ka tas esot ļoti precīzs – kādam tur elektroniskajam laika devējam piesaistīts. Vispār jau tas ir svarīgi, jo tepat Arnštatē stundu bimbināšanu dažādos torņos dzirdu ar vismaz piecu minūšu izkliedi.

IMG_2778Bildē mēģināju dabūt maksimāli iespējamo palielinājumu dzīvajām bildēm/figūrām virs pulksteņa. Katru reizi apaļās stundās, vispirms labajā pusē esošais enģelis pazvana nelielu zvaniņu (ar visu kustību!) uzmanības pievēršanai. Un tad tik reizes, cik nu ir pulkstenis (mums, protams, ekskursijas sākumā trāpījās 11), kreisās puses kārdinātājs pieliek zelta ābolīti pie mutes vidū esošajam ēdelīgajam Ansītim (Schnapphans), tas stiepj galvu un taisa muti vaļā, bet nedabū…

Te pielieku saiti uz 30 sekunžu YouTube video – noskatieties! Un tas ir izveidots jau 1756.gadā!

Protams, arī Veimārā, bez Gētes un Šillera iztikt nevar. Ir abu vārdā nosauktas ielas, Gētem ticis arī milzu iepirkšanās centrs (būs galerijā), Šilleram toties vieta augstskolas nosaukumā (par universitāti būs nākamais stāsts). IMG_2928Jēnieši interesanti iemūžinājuši abu vīru draudzību: tā kā abus ir vienojusi arī interese par dabaszinātnēm (izrādās, ka nav vis nekādi sausiņi un pa gaisu vien lidotāji toreiz dzejnieki bijuši); tad ar dažādu koku lapiņām, kas glītos metāla aplīšos iegravētas, izveidota taciņa no vietas, kur atradusies slavena botāniķa māja uz Šillera dzīvesvietu – abi kungi pa to ne reizi vien esot gājuši. Pārsimt metros tikai viena koka lapa ir 2 reizes – ginka, to tad arī redzat bildē.

Gēte esot bijis arī šejienes botāniskā dārza iedibinātājs un tajā, protams, aug arī varens ginks. To, vai Gēte viņu stādījis ar savām rokām, vai tikai svētību devis, neviens īsti nezina. Bet arī šeit ir nopērkami Gētes suvenīri ar ginka lapām.

Tīringas tradicionālie ēdieni un lepnums ir jau iepriekš pieminētās baltās cepamdesas (galerijā arī būs, tikai te tās uz grila tiek ceptas no pavisam svaigām, ne pasildītas jau gandrīz gatavas, kā Latvijas veikalos pieejamās – tikai krāsa ir kopīga) un apaļi kartupeļu izstrādājumi, ko varbūt var latviskot kā klošus (ne kā klopšus, tas ir kas cits!).

IMG_2771Esmu ēdusi un redzējusi Kēnigsbergas klošus un Tīringas  klošus, veikalos pusfabrikātu veidā arī tie ir nopērkami. Būtībā tas ir smalki sarīvēts kartupelis, tam nospiesta sula, piejaukts mazliet kaut kas un tad bumba (krietnas dūres lielumā) tiek vārīta sālsūdenī un pasniegta. Šiki ir, ja vidū kaut kas mazliet tiek iepildīts, pasniedz, es teiktu, kartupeļu vietā – parasti 2 šādas bumbas. Ēst var un pagaršot vajag, bet es tomēr dodu priekšroku nesamaitātiem kartupeļiem, kartupeļu pankūkām vai kartupeļu biezputrai. Šis ir tāds dīvains kaut kas pa vidu. Bet – lai jau katram savs, no tā dzīve un ceļošana ir tikai interesantāka. Vienā bildē pielieku Tūristu info centrā nobildētos tur nopērkamos dažāda izmēra mīļumklošus, otrā – ēdienskatu.

thueringer-klose-im-umfeldMani novērojumi rāda, ka vācieši ir vēl trakāki kartupeļu ēdāji par mums latviešiem. Pie veidiem, kā mēs tos ēdam, klāt nāk kloši un visur pieejamie kartupeļu salāti. Parasti tas nozīmē sagrieztus vārītus kartupeļus, kas bagātīgi peld majonēzes vai saimnieces gatavotā autormērcē, klāt var būt mazliet marinēta gurķa vai vārītas olas un mazliet zaļumu. Tie ir pieejami gan lētās, gan dārgās ēstuvēs, kā piedeva klāt pie siltajiem ēdieniem, aizstājot ceptus vai vārītus kartupeļus. Karstajā laikā tas nav slikti, bet vācieši ir gatavi tos ēst vienmēr. Mūsu rosolam līdzīgus salātus viņi netaisa, par gaļas salātiem sauc majonēzes mērcē peldošus sīki sagrieztus vārītās desas gabaliņus.

IMG_2979Bet man Jēnā pavisam nejauši iznāca feins kartupeļpiedzīvojums. 12 stundas projām esot, protams, kaut kas ir jāēd. Jau pošoties mājupceļam, man bija laiks piesēst vienā no Rātslaukuma āra kafejnīcām un tikai ēdienkartē pamanīju, ka tā esot Kartupeļmāja Nr.1.

Nu ko, iet citur bija slinkums, izvēlējos kartupeļus ar aknu desu un marinētiem gurķiem. Liels, bet patīkams bija mans pārsteigums, kad apkalpotāja uz galda sakrāva visu, kas man pienācās: uz lielā šķīvja skaisti sagriezti gurķīši un mazliet zaļumu, 3 ar visu mizu vārīti kartupeļi, speciālais nazis un dakšina – metāliskajā traukā un vēl aknu pastēte burciņā. Stilīgi! Un bija garšīgi arī. Kad, mierīgi ēzdama, galvu pagrozīju, redzēju, ka citi bija pasūtījuši parastus ēdienus – nevienam nekas tik kaifīgi noformēts kā manējais nests netika. 🙂

IMG_2985-PANOKā jau daudzviet, turpat pie dzelzceļa stacijas ir arī autobusu galapunkts (autoosta?) un šis nu bija īpaši stilīgs, tāpēc pat 2 bildes pielieku. IMG_2988Panorāmskatā redzams elegantais čūskveida jumts, kas glīti līkumu līkumos izlokās, karstā dienā dod ēnu un gan jau no neliela lietus arī pasargā.

Bet asprātīgi stilīgas ir arī, no stacijas puses skatoties, pirmo jumta līkumu balstošās kolonnas, kas izveidotas uzraksta BUS formā – viss skaidri un vienkārši. 🙂

Un noslēgumā uz stacijas perona tapusi bilde – smēķētājiem speciāli atvēlētā ar dzeltenu līniju iezīmētā vieta. Man tā lika pasmaidīt un nodomāt, ka es gan tādā negribētu stāvēt. IMG_2993Šāda veida norādi iepriekš nebiju redzējusi, bet jāsaka, ka gribētu gan visur, jo, ja īpašas vietas nav, tad vācieši mierīgi pīpē jebkurā vietā uz perona, pat norobežotajās nojumēs.

Jā, protams, telpās smēķēt nav atļauts, bet speciāli norādītu vietu ārtelpā ir mazāk nekā man, nesmēķētājai, gribētos un, piemēram, āra kafejnīcās no dūmiem izvairīties ir grūti. Smēķētāju, iespējams, nav īpaši daudz, bet manam degunam viņi ļoti nepatīk.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s