Nesatraucieties, nerakstīšu par Vienotības jauno vadītāju un pat ne par Angelu Merkeli… (viņa gan būs nākamā raksta galerijā). 🙂 Vispār jau es esmu labākajā gadījumā politikas vērotāja, nekas vairāk, bet šoreiz mazs stāstiņš jāuzraksta.

Sastrēgumu informācijas radio gan ir vairāk kā pie mums, jo Waze un citu navigācijas ierīču lietošana ikdienas braucienos nav tik izplatīta kā pie mums (internets dārgāks un nav bezlimita variantu), vācieši braucot vēl klausās radio.

Tātad – pagājušajā svētdienā Tīringā notika vietējo pašvaldību vadītāju (domju priekšsēdētāju?) vēlēšanas. Jā, jā – viņus pa tiešo ievēl vēlētāji. Lūk, mazliet vispārējās statistikas: vēlēšanas notika 543 “pagastos” un pilsētiņās. Uz šīm 543 vietām bija pieteikušies 652 kandidāti. Kā redzams, konkurence nav dikti liela. Vēl vairāk: 370 gadījumos bija tikai 1 kandidāts, 129 – divi vai vairāk, bet 44 – neviena kandidāta! Ko šīm pašvaldībām darīt? Tur sākas interesantais – vēlēšanu iecirkņi ir, vēlētāji nāk un tukšās vēlēšanu zīmēs paši ar roku ieraksta jebkuru vēlamu kandidātu (var arī sevi). Lai tiktu ievēlēts, jāsavāc vienkāršs balsu vairākums – 50,01%. Ja tāds netiek iegūts, būs otrā kārta.

Šīs vēlēšanas bija pirmās, kurās balsot varēja jau no 16 gadu vecuma – šo aspektu joprojām diezgan daudz apspriež – ir tā labi, vai nav, cik gatavi un ieinteresēti ir jaunieši… Viens no viedokļiem – lai jau mācās domāt un atbldēt par vietējo situāciju no 16 gadiem, “lielajās” (valsts mēroga) vēlēšanās, šķiet var piedalīties no 18 gadiem. Viens no prozaiskajiem iemesliem – tādā veidā palielinās potenciālo vēlētāju skaits, piemēram – Tīringā par 6 tūkstošiem.

- pašvaldību lielums – no dažiem simtiem iedzīvotāju līdz kādiem 30 tūkstošiem;
- piedalījušies starp 40 un 60 % balsstiesīgo;
- 3 apdzīvotajās vietās kandidāts saņēmis 100% balsu!
- krietni daudz bija arī tādu, kur par kandidātu nobalsojuši vairāk kā 90% – pārliecinoši!
- protams, lielākā vienbalsība sasniegta iecirkņos, kur bija 1 kandidāts (parasti tie bija tie virs 90%);
- virknē iecirkņu ar vairākiem kandidātiem, neviens nav sasniedzis vairākumu un būs vēlēšanu otrā kārta 19.jūnijā (bet tas jau vairs nav interesanti tādiem virspusēji ziņkārīgiem vērotājiem kā mēs);
- nemācēju atrast informāciju par to, kā veicies iecirkņos, kur kandidātu nebija – varēja savu, kaimiņa, drauga vai ienaidnieka vārdu ierakstīt…