Beigu sākums

Plane-flying-into-the-sunsetDrīz sāksies septembris un jau 9.datumā es lidošu mājup. Pie tam – kopā ar vīru Andri. 🙂 Tā nu iznāca, ka vienā skaipsarunas brīdī mums piemetās fiksā ideja, ka derētu arī viņam šurp atlidot un dažu stundu laikā lidmašīnas biļetes tika nopirktas. Pirmdienas vakarā Andris būs klāt un tad man laika datoram un stāstu rakstīšanai, protams, būs mazāk. Gan jau centīšos pa brīžam uzrakstīt, jo esam iecerējuši arī mazliet paceļot, bet cik gari un regulāri tas būs, to nezinu. Tad nu pamazām jāsāk “sasiet astes”.

Ir sakrājušās dažas vēl izstāstāmas Timišoaras lietas. Piemēram, par peldēšanos. Nākas pašai sevi jau otro reizi pieķert nepareizībā – kaut kad uzrakstīju, ka pilsētā termālo baseinu nav. Izrādās, ka tomēr ir vismaz viens, kas darbojas (brīžam ir bijis vairāk). Tas no manis ir 45 minūšu gājienā – vienudien kopā ar Danu aizčāpojām. Pilsētnieki Begā un Timišā īsti nepeldas, bet priekš tam viņiem ir vairāki strandi – atpūtas vietas, kur var sauļoties, ēnoties un peldēties 1 vai vairākos baseinos. Protams, par ieeju tajos jāmaksā (2-3 eiro par dienu, vēl eiro klāt, ja grib guļamkrēslu nomāt), bet tad arī vieta ir glīti sakopta un ērta, ar kafejnīcām, ģērbtuvēm un tualetēm. Karstās dienās un vakaros viss ir pārpildīts.IMG_6389-PANO

Bildē redzama man vistuvākā vieta (nepilnas 5 minūtes ko iet) – tur ir labs lielais baseins un arī bērnu baseiniņš ar šādām tādām atrakcijām. Līdzīgas vietas esmu atklājusi vēl kādas 3. Manis jau minētajā ar termālo ūdeni ir 1 liels pieaugušo parastais baseins, 2 termālie (no kuriem 1 mēdz būt ciet uz ūdens maiņu) un liels bērnu laukums ar bērnu baseinu. Tā ka peldēšanās un sauļošanās ir pieejama, bet šajās ērtajās versijās tikai par maksu. Protams, ir arī virkne iekštelpu baseinu, bet par tiem, kā jau vasarā, neinteresējos. Daudz arī tukšu – nestrādājošu āra baseinu, jo nav jau to uzturēšana ne lēta, ne vienkārša.

001 (5)

Pievienoju saiti uz galeriju, kurā fotografēšanas secībā ir dažādas Timišoarā tapušas bildes, kas nav iekļuvušas tematiskajās galerijās. Tepat tālāk arī par dažām no tām uzrakstīšu komentārus.

Ļoti pārsteigta biju ieraugot visnotaļ simpātisko olu tirdzniecības automātu, tam blakus stāvošais pienam domātais pēc tam nemaz nešķita kas īpašs (galerijā ir abi). Tādus esmu ievērojusi vairākās vietās.

Diez kāpēc pie mums tādu nav? Ja jau šejienes karstumā var olām vajadzīgo temperatūru noturēt un arī drošību nodrošināt, tad pie mums arī vajadzētu varēt.

udenstornisInteresanti, ka gan Timišoarā, gan ekskursijas laikā absolūtais redzēto ūdenstorņu vairākums bija lodes formas – dažādu tilpumu un uz dažādas kājas, bet lodes. Jā, es no matemātikas atceros par ideālo tilpumu, bet pie mums gan lodes nedominē.

Tā kā krāna ūdens te diez ko dzerams nav, tad daudzviet parkos un vecpilsētā ir dzeramā ūdens strūklaciņas, bet iedzīvotājiem zināmās vietās ir arī krāni, kur katrs savos traukos bez maksas var liet dzeramo ūdeni. Ir arī vairāki automāti, kuros var gan dabūt pudeli, gan par nelielu naudu tajā ūdeni iepildīt (gāzētu vai negāzētu). Veikalā 6 litri dzeramā ūdens maksā sākot no kādiem 60 centiem (es nezinu, cik Latvijā maksā). Kad man apnika pirkt, arī es sāku doties regulāros gājienos pēc dienišķajiem 12 litriem (divas 6 litru pudeles) uz tuvāko man zināmo vietu – studentu baznīciņu.

Alus3Bet tiem, kuriem garšo alus ir jāzina, ka Timišoara lepojas ar Eiropā vecāko rūpniecisko alus darītavu – tā darbojas kopš 1718.gada. Jā, mājās un klosteros alus darīts jau daudz agrāk, bet fiksēts kā bizness šis esot pirmais.

Tam par godu tad nu arī krustojumā dižojas milzonīgs alus kauss, rūpnīcas ēkas ir glīti atjaunotas. Rūpnīca atrodas tematiskajā Fabric rajonā un droši vien, ka kalpojusi par vienu no tā pirmsākumiem.

tramKo vēl šejienieši pamanījušies izdarīt vai ieviest pirmie vai gandrīz pirmie? Elektriskais ielu apgaismojums te esot bijis pirmajiem Eiropā un otrajiem pasaulē – uzreiz aiz Ņujorkas. Smalki. Zirgu tramvajs – otrajiem Eiropā, bet pirmajiem Rumānijā – jau 1869.gadā.

Tiesa gan, patreizējie tramvaji ir pagalam nošņurkuši un graboši, mani priecē vien viens košais grafiti tramvajs, ko pa brīdim redzu pazibam (kvalitatīvas bildes gan vēl nav izdevušās, dažas ir Grafiti galerijā). Autobusi un trolejbusi ir normāli – tādi pat kā Rīgā, arī krāsojuma stils līdzīgs, tikai lillīgs.

Varu piebilst, ka kopš tās reizes, kad ieliku saiti, esmu papildinājusi Grafiti galeriju ar pārdesmit bildēm (tās ir galerijas beigu daļā), bet ceru, ka būs kaut kas vēl.

Pietiks šoreiz, došos uz opereti un gan jau kādu dienu par šīs nedēļas kultūras pasākumu seriālu uzrakstīšu.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s