Brams Stokers – vīrs, kurš sačakarēja vēsturi


IMG_6925Un kur tad Drakula?
– droši vien vairums no jums jau ne reizi vien ir jautājuši, manus Rumānijas stāstus lasot. Man jāatbild ar pretjautājumu: kurš no viņiem jūs interesē?

Jo vispār ir tā: reāla vēsturiska personība ir bijis 14.gs. kareivīgais un nežēlīgais valdnieks Vlads Cepešs (Vlad Tepes), saukts arī par Drakulu (pūķi), kurš savas valdīšanas laikā dabūjis krietni izkaroties, pārsvarā ar turkiem un ar to arī palicis vēsturē. Ne īpaši labāks, ne sliktāks un ne savādāks par citiem tā laika valdniekiem. Tas laiks bijis skarbs un nav ziņu par to, ka Vlads būtu bijis vampīrs vai kas tamlīdzīgs.

IMG_6765Un ir otrs Drakulaīru rakstnieka Brama Stokera izdomātais asiņu dzērājs. Lai liktos ticamāk, viņš brīvi izvēlējies vienu no vēsturiskiem Rumānijas valdniekiem, darbību arī puslīdz piesaistījis konkrētam reģionam Transilvānijai un aiziet!

Par kuru no Drakulām pasaule zina vairāk? Protams, par otro! Nav jau ne vainas, tikai jāprot atšķirt. Jo šausmiņas daudziem patīk un ja vēl tās ir pievilcīgi iesaiņotas! Diez vai arī Helovīnsvētki nebūtu citādāki, ja ne īra izdomājums. Un kā būtu ar Krēslas sēriju un citām vampīrgrāmatām? Protams, Stokers nebija pirmais, kas uzrakstīja par vampīriem, bet viņa stāsts kļuva ārkārtīgi populārs. Taču grēks ir nezināt, ka vampīrdrakula ir izdomājums.

IMG_6924Ar kuru man iznāca iepazīties? Ar neīsto.

Rumāņi vispār ir malači un par Brama Stokera vēstures kropļojumu stipri ļaunu prātu netur: ja var naudu nopelnīt, tad viņi ir gatavi to darīt arī ar vampīru tēmu. Pirkt vai nepirkt, tā jau ir katra paša izvēle 🙂 Gandrīz jebkur Rumānijā var nopirkt dažādus vampīrsuvenīrus (ieskaitot suvenīrtirgotavas pie klosteriem). Arī Turdas sāls raktuvju bodītēs vienā plauktā ir gan raktuvju suvenīrkrūzītes, gan, lielākā klāstā un daudzveidībā, drakulkrūzītes…

IMG_7029Arī es drusku šim kultam paļāvos un uz Latviju dažiem savējiem aizvedīšu aso sarkano Drakulas dip-mērcīti. 🙂

Tiem, kuri grib autentisko Drakulu, jāapskata viņa dzimtā māja Sigišoarā (tur tagad ir restorāns un mazs viduslaiku ieroču muzejs), Palatul Curtea Veche Bukarestē, jāsameklē Snagovas klosteris, kurā Vlads esot apglabāts. Par “visīstāko” Drakulas pili (no vairākām kandidātēm) tiek uzskatīts Poenari cietoksnis, bet uz savu vietu pretendē arī Hunyade un ārkārtīgi skaistā Bran pils. Es nevarēju noturēties un ielieku mazu kārdinošu video par to: 

IMG_6789Mūsu ekskursijas maršrutā nebija iekļauta neviena no šīm vietām, toties mazliet pabijām visslavenākajā un svaigākajā viltotajā vietā – nesen būvētajā Drakulas viesnīcā Borgo pārejā. Tās īpašnieki nemaz neslēpj, ka šis ir neīstais stāsts (jeb tieši otrādi – stāsts (izdomājums) ir īstais, tikai patiesības tur nav) un viesnīcas priekšā pirms ieejas lepni slejas šī raksta sākumā redzamais Brama Stokera krūšutēls. Tā teikt – vispirms iepazīstieties ar autoru un tad varat doties tālāk.

Viesnīca ir ieturēta vampīrdrakulas tematikā. Mums mazliet atļāva pafotografēt, tālab ir arī neliela fotogalerija. Tiesa gan, iekštelpu bilžu kvalitāte diez ko laba man nav sanākusi. Bet bija kā pienākas – šausmu bildītes, izbāzti nikni zvēri… Mūsu grupas pusaudzei Annai acis vien zibēja un viņa atzinās, ka viss helovīnveidīgais viņai dikti patīkot…

Man savukārt patīk šejieniešu biznesa ķēriens. Jā, viesnīca ir feina un, ja šajā apkārtnē ir jānakšņo, tad kāpēc neizvēlēties šo viesnīcu, ja citas ir puslīdz nekādas? Tā kā viesnīca ir kalnu pārejā, tad ir ļoti skaisti apkārtnes skati un turpat pie viesnīcas ziemā ir arī slēpošanas trase ar pacēlāju uz 2 pusēm (galerijas bildēs mazliet var redzēt).

Atvadoties no Drakulas un jauniešiem par prieku ielieku YouTube video ar 2014.gada Beas Milleres dziesmu, kurā viņa diezgan labi paskaidro, kāpēc meklē Drakulu. 🙂 

hoia baciuJa tomēr kaut ko mistisku dikti vajag, arī  tas Rumānijā ir atrodams. Protams, kā visur, jau no senseniem laikiem netrūkst dažādu leģendu par asinssūcējiem un citādiem mošķiem un pārdabiskām parādībām dažādās vietās un laikos.

Te ir arī savi Pokaiņi – netālu no Cluj Napoca pilsētas atrodas Hoia Baciu mežs, kurā notiekot paranormālas lietas – mēs tajā apkārtnē bijām, bet speciālā vizītē mežā nedevāmies. Gribat nelielu ieskatu? Lūdzu, 6,5 minūšu video par to: 

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s