Rēcoši rožainā un citādi kontrastainā svētdiena

Tā jau laikam ir, tiklīdz “atprasījos” no regulāras rakstīšanas, rakstāmais uzrodas. 🙂

Jā, šī man atkal bija staigājamā diena. Izvēlējos citu virzienu, paņēmu līdzi karti, kas noderēja, jo vairākas reizes mainīju vai koriģēju plānu, un devos ceļā.

IMG_5816Izejot cauri skaistajam veco lepno privātmāju rajonam, nonācu laikam jau bijušā strādnieku priekšpilsētā un sajutos apmēram kā Krāslavā – viena galvenā iela, gar kuru rindojas nelielas mājas. Tiesa gan – kā bijušo “labo laiku liecības” – vairāk vai mazāk atjaunotas un sakoptas mūra mājas, kas reiz bijušas skaistas (pielieku bildīti).

Atklāju, ka līdzīgas ielas ir vairākas, galvenākā no tām krietni gara un tirdzniecības aktivitātē un sortimentā atgādina mūsu Marijas/Čaka ielu – milzums mazu bodīšu, kas piedāvā visu iespējamo un neiespējamo (kvalitāte gan katra paša atbildība). Daļa preču izliktas turpat uz ielas.

IMG_5814Tā nu gāju, gāju, kamēr pēkšņi priekšā nu gluži bizantisks krāšņums – milzīga un greznumā mirdzoša pareizticīgo katedrāle. Interesants ir atsevišķi stāvošais “zvanu tornis” (tajā salikti pastiprinātāji, lai dievkalpojumu labi dzirdētu visi apkārtējie – nu gluži kā mūsdienu mošejās). Vai man vienīgajai tas kopskats ar apaļo kupolu vidū un tornīšiem stūros šķiet ļoti austrumniecisks? Tā kā bija svētdienas rīts, protams, pie dievnama pulcējās arī cilvēki, bet neteikšu, ka ļoti daudz.

IMG_5675Vispār ar ticēšanu kaut kam augstākam Timišoarā nav problēmu – pilsēta jau kopš neatminamiem laikiem bijusi tiešām multikulturāla un līdz ar to arī multireliģiska – ir daudz visādām ticībām piemērotu dievnamu, lielākā daļa no tiem – ārēji skaisti, iekšā neesmu bijusi. Esot arī mošeja, to vēl neesmu redzējusi, bet pamazām top atsevišķa dievnamu galerija – tik atšķirīgi un skaisti tie te ir. Tajā pat laikā vairums iedzīvotāju, līdzīgi kā pie mums, nav aktīvi dievnamu apmeklētāji.

Vizuāli man vismīļākais ir moldāvu tradicionālajā stilā celtais dievnams, kur rezidē ortodoksālo pareizticīgo metropolīts pašā pilsētas centrā. Arī šis ir liels, bet man izskatās “mīlīgs”.  Līdzīga celtne, tikai mazāka, mani aizpērn savaldzināja Rumānijas otrā pusē – Jašā.

IMG_5821Bukletā lasu, ka pirms dažiem gadiem pabeigts pilsētas veloceliņu projekts un to kopgarums esot 23 km. Dažādās vietās tie ir dažādi – vietām dalot vietu ar gājējiem, bet vislabāk man patika šis, kas izveidots skaidri nodalot (gan ar paaugstinājumu, gan stabiņiem) veloceliņu no ne-intensīvi izmantotas platas ielas – katram viņa vieta ir skaidra: gan gājējiem, gan abu veidu braucējiem. Un, kā ik dienu redzu, velobraucēju te ir daudz. Tiesa gan, prātīgāki par daudziem mūsējiem (bet, protams, arī te esmu redzējusi pa kādam, kas mierīgi nesas pāri ielai pie sarkanā, apkārt neskatoties).

IMG_5837Protams, arī šeit bija Otrais pasaules karš un atbrīvotāji. Bet smaidīju gan, ieraugot, ka Centrālajā parkā piemineklis tiem novietots turpat netālu no (ok, mazāka izmēra) neapģērbtas sievietes. Tā teikt – līdzsvaram. Man pa sauli negribējās pie atbrīvotājiem iet, tāpēc bildēts no tās puses, kur es pienācu.

Atceros gan Rīgas tračus, gan Vīnē dzirdēto par to, cik dikti atbrīvotāji uzstājuši uz milzonīgu pieminekli pilsētas centrā. Šeit, starp citu, Centrālais parks nebūt nav pašā centrā, tā vien šķiet, ka tas tā nosaukts, lai atbrīvotājiem būtu iemīļotā vieta – “centrs”.

Tā nu ar krietnu apli biju nonākusi pilsētas centra tuvumā. Kā jau svētdienas priekšpusdienā, pilsēta bija klusa un mierīga. Pēkšņi dzirdu – viens “Šūmahers” kaut kur ārdās ar traki skaļu autiņu vai moci. Nu ja, nospriežu, pa kādam jau gadās visur, bet kāpēc centrā un svētdienā? Manā studentu rajonā vai ik dienu pa kādam aizrēc, bet parasti vakarā/naktī – lai iespaidīgāk.

Ai, vēl neesmu uzrakstījusi savus novērojumus par satiksmi. Brauc šeit mazliet bezkaunīgāk nekā pie mums (ne tik traki kā Moldovā), signalizēšanas nav dikti daudz, bet – VISI autobraucēji PERFEKTI stājas pie gājēju pārejām. Pat pie tām, kur studenti iet pāri gandrīz nepārtrauktā straumē nav jāsatraucas – apstāsies un palaidīs. Un nekādu grimašu, signālu u.tml. Jā, ja kāds braucējs negaidot apstājas (mašīnas saplīšana vai pārkaršana, vai vēl kaut kas gadās), tad gan pārējie labprāt taurē, it kā tas palīdzētu.

Centrā un tā tuvumā ir smalkie luksofori, kas gājējiem rāda, cik sekunžu līdz signāla maiņai. Vispār jau feini, tik vienreiz, māmiņu ar meitiņu redzot (mazā skaļi skaitīja  līdzi luksoforam) iedomājos – šie bērni taču skaitīt iemācās atpakaļ, nevis uz priekšu! Kā viņus pēc tam “pārmāca”?

Visi, kas bijuši Polijā vai Lietuvā, zināmos periodos uz ceļiem ir redzējuši dažāda veida policistu mulāžas. Es vakar iepazinu jaunu veidu: stāv platas (3 joslas uz katru pusi) ielas vidus drošības saliņā redzami novietots trafarēts policijas skūteris, bet policista nav, vien uz speciāli nostiprināta “mieta” uzsprausta ķivere. Droši vien ar auto braucot, to lāga nevar pamanīt un pa gabalu šķiet, ka īsts, bet kājām ejot izskatās smieklīgi. Es tādus redzēju 2 vietās, vai tas bija tas pats skūteris nezinu, jo man bija apļveida maršruts. Diez ko dara skūtera stūrētājs pa to laiku? No krūmiem vaktē, lai nenozog? 🙂

Bet nu labi, ja kāds vēl atceras, virsraksts bija par rēcošajām rozēm un ir laiks pie tām arī nonākt. Un tātad – dzirdēju, ka centrā kaut kas norēc, bet gāju vien tālāk kur biju iecerējusi. Pēc brītiņa dzirdu – vēlreiz un tad vēlreiz. Nodomāju – nu gan puiši! Cik tad var… Bet nu labi, kamēr man netraucē… Un tad pēkšņi izrādījās, ka traucē gan! Netiku pāri ielai ieplānotajā vietā. 🙂

IMG_5858Re kur bildīte – platā centra iela: 2 joslas uz katru pusi, pa vidu palmas un rožu dobes un tur notiek sacensības!

Apsēdos ēnā uz soliņa, drusku paskatījos un tad piegāju pie viena no trases galā pie sava sporta autiņa stāvošajiem organizatorpuišiem parunāties. Bail jau man nav – pašai divi tādi. Biju trāpījusi pareizi, kā jau jaunietis, viņš labi runāja angliski.

Jā, viņi jau gadiem organizējot vasaras “seriālus” Timišoarā un apkārtnē – visu smuki un legāli. Dalībnieku gan šodien pamaz – tikai kādi 14, pats arī braukšot, gaida savu kārtu un nomainītāju trases uzraudzības postenī . Pats braucot arī driftā (BMW diezgan sportiski labs izskatījās), bet šodien esot kas līdzīgs mūsu “Minišosejai” – pa vienam brauc tādu kā astotnieku, maina virzienus, pa vidu ir slāpētāji un ielas līkums, galos apgriešanās (es biju vienā galā). Braucēji ļoti dažādi – gan lēnie ar smukajām privātajām mašīnām, gan sportiskākie ar sabūvētu kaut ko. Piedalīties, tāpat kā pie mums, var ikviens,  ir vairākas klases. Jā, kā Timrots teiktu, “benzīngalvas” ir visur un man jau patīk, ka viņiem ir iespēja izmēģināt spēkus legāli un drošos apstākļos, citus neapdraudot.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s