No visa pa druskai jeb svētdiena

Vispār jau tā man sanāca tik ļoti neinteresanta, ka vakarā aiz neko darīt pārkāpu pati savu solījumu un pāris stundiņas pastrādāju pie kolēģu uzdotā “mājasdarba” – angliskojot šo to savam maģistra darbam. No rīta mierīgi un slinki parosījos pa istabu, drusku palasīju (jo grāmatas elektroniski varu lasīt arī bez interneta, tās ir lejuplādētas) un tad izlēmu apmest līkumiņu pa pilsētu. Vienlaikus gan arī lietus bija izdomājis, ka vajag sākt līt. Bet es nepadevos, jo lietussargs man līdzi bija un laiks ir patīkami silts. Arī fotografēšanai “pelēkās dienas” ir ļoti pateicīgas – drusku papildināju savu bilžu kolekciju.

Kādu pusotru stundu pastaigāju pa pilsētas veclaicīgo skaisto daļu (tā ir liela). Tiesa gan – lai cik arhitektoniski skaistas būtu ēkas, vidējā latvieša mājas apkārtne ir skaistāk sakopta (ar to es domāju puķes u.tml.) pat par šejienes nepārprotami biezu māju apkārtni. Jauki ir tas, ka pilsētā ir daudz parku un arī gar ielu malām daudzviet aug koki; arī sētnieki strādā labi – ar tīrību viss ir ok. Veco privātmāju un vēstniecību rajonā ir tāda sajūta, ka staigātu pa Itāliju vai varbūt Šveici – lielas, skaistas, pamatīgas mājas, daļa arī nu jau ļoti skaisti uzpucētas.  

Ir ļoti klasiskas (kā dzeltenā “mana” fakultāte) un ir ar itālisku “palazzo” greznību vai pat mazu austrumniecisku piesitienu kā otrā bildītē. Tā jau ir – privātajiem viss notiek ātrāk, nekā valstij un – milzīgu ēku sakopšanai vajag arī milzīgu naudu (kā to labi zina Lauksaimiecības universitāte savu Rastrelli pili kopjot). Mazlietiņ un tikai vietām redzamas turciskas/arābiskas iezīmes, bet laikam no tik senu laiku arhitektūras nekas daudz nav saglabājies.

 Timišoaras vēsture ir raiba – kam gan Eiropā tā tāda nav. Rakstos tā sākotnēji minēta jau 12.gadsimtā, tad pāris gadsimtus bijusi zem ungāriem (no turienes samērā daudzie ungāriskie vietvārdi), tad, līdz 17-tajam, zem tatāriem un turkiem (pa vidu, protams, visādi kari gājuši pāri). Pilsētas ziedu laiki bijuši divarpus gadsimti Austroungārijas impērijā (līdz pirmā pasaules kara beigām), pēc tam – neilgs apjukuma periods ar pievienošanos jaunizveidotai nekad vēl nebijušai valstij vārdā “Rumānija” un tad – karš ar tam sekojošo sociālismu… 

Vai kāda skaista ēka te ir uzcelta sociālisma laikā, nezinu, varu vien cerēt, ka varbūt ir, bet es vēl neesmu ieraudzījusi. Pārsvarā tie ir par mūsējiem vēl neglītāki betona briesmoņi. Jā, mūsu pašu nemīlētie (arhitektoniski) Rīgas mikrorajoni vienalga izskatās labāk (tur ir kaut kādas krāsas, pat glītums, es teiktu), jo gan te, gan Moldovā “sociālisma arhitektūru” raksturo milzonīgi pelēka betona kluči, kuri pie tam ir “pleķaini” – šuves vienā betona tonī, daļa ēkas citā, citas daļas vai vietas atkal citā… – nu apmēram, kāds nu betons tajā dienā sanāca, no tāda kleķerējām, pie tam ārkārtīgi nevīžīgi… Arī iedzīvotāji ir piestrādājuši, jo tas, kā mēs mēdzam aizstiklot balkonus ir tikai ziediņi, odziņas ir te (un interesanti – arī Moldovā tāpat), kur daži ir pacentušies balkonu ne vien kā cietoksni aizbūvēt, bet pat palielināt uz āru – cik nu drosmes un saprašanas katram bijis. Es principā nebildēju nesmukas vietas un lietas, tāpēc neglītuma ilustrāciju nebūs. Labā ziņa ir tā, ka par Eiropas naudu arī te pamazām notiek siltināšana/atjaunošana un daļa ēku iegūst glītāku veidolu (arī vairums mūsu universitātes hosteļu ēku ir atjaunotas un vizuāli izskatās visai līdzīgi mūsu atjaunotajām – gaišas, ar nelieliem košiem akcentiem).

Kad nu kājas bija pilnīgi slapjas, atgriezos istabiņā. Kaut ko palasīju, bet vakars nāca tik lēnām, ka, kā jau sacīju, drusku pastrādāju arī. Mērcēt vēl vienu apavu pāri negribējās, tālab ārā vairs negāju. Pie interneta svētdien netiku, tāpēc šo stāstu publicēšu kaut kad pirmdien – kā nu sanāks tikt pie wi-fi.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s