Apvienotās 7.un 8.diena – 16.-17.augusts – piektdiena un sestdiena

Vakar vakarā uzrakstīt neko nebiju spējīga un baidos, ka šovakar būs tāpat, tāpēc rakstu tagad – brīdī, kad studentiem ir grupu darbs un mēs pasniedzēji esam brīvāki.

Vispār jau viss ir labi – jūra ir mierīga un arī jūrasslimība atkāpusies, bet šajās dienās tā sagadījās, ka mums bija gan nakts navigācijas trauksmes, gan mūsu maiņai dežūras ļoti cieši kopā, tā ka gulēts ir maz un nogurums krājas. Es tagad protu ne vien pilnā apģērbā un zābakos gulēt savā kajītē uz grīdas, bet arī ārā uz klāja (un ne es viena) – izmantojam katru iespēju atpusties, ja ne aizmigt (bet spējam aizmigt burtiski minūtes laikā), tad vismaz pabūt horizontālā stāvoklī.

Ar to gulēšanu savā kajītē uz grīdas pilnā apģērbā un zābakos bija vissmieklīgāk. Iepriekšējā naktī vēlā dežūra (līdz 24.00) bija Ēvai. Viņa atnāca, noģērbās, ielīda gultā un 0.14 bija navigācijas trauksme – visiem jāģērbjas un jāskrien pie burām. Šonakt pusnaktī beidzām mēs ar Kristīni un, lejā ejot, saņēmām ziņu, ka nakts trauksme atkal būs, kapteinis patlaban lemj, ko tieši un cik daudz darīsim. Nospriedām, ka aptuveni 14 minūšu dēļ (cik tad nu ilgi viņš domās) nav vērts vilkt nost visas tās kārtas, ko siltumam bijām mugurā sastīvējušas (jo naktīs un maiņā pārsvarā stāvot ir auksti) – atlaidīsimies tās minūtes tāpat ar drēbēm. Es nospriedu arī, ka nav vērts rāpties uz 3.stāvu un burtiski tūdaļ arī lejā, tāpēc saritinājos turpat uz grīdas. Protams, aizmigām uzreiz. Pēc nepilnas stundas pamodās Kristīne (un viņai sakustoties es arī, jo kajīte tiešām ir maziņa un klusām izdarīt neviens praktiski neko nevar) un mēs secinājām, ka laikam tomēr jāiet gulēt kārtīgi. Noģērbāmies un gulējām līdz 4iem, kad bija navigācijas trauksme. Vai nu kapteinis ilgi domāja, vai bija nospriedis ļaut vismaz nakts sākumu mums pagulēt – kas zina.

Jau vakar pavēlu vakarā kapteinis paziņoja, ka no Skageraka esam laukā kā plānots, tagad kuģojam pa Ziemeļjūru patālu no Norvēģijas krasta. Pa brīžam ir kāds kuģis tuvumā, bet to nav daudz.

Vakar (piektdien) notika viena plānotā mācību sesija, otru atcēla, jo tajā laikā bija gara un smaga navigācijas trauksme. Šodien notika abas un tad jau dienas diezgan aizpildītas – tā vien sanāk aizskriet paēst. Ā, viena ķēpīga lieta arī – pagājušās nakts trauksmē mēs visi laikam bijām labi samiegojušies un pietiekami labi nesapratām, kas tieši un ar kurām trosēm jādara. Tad nu saņēmām no kapteiņa “sveicienu” – līdz nākamajai ostai katram no mums pie sava maiņas vecākā jānoliek “šņoru eksāmens” – nenolikušie netiks krastā. Bet to visādo auklu, trosu un pārējo brīnumu te ir neaptverams daudzums un katrai savs nosaukums. Šodien katrā brīvā brīdī un katrā iespējamajā un neiespējamajā vietā ar to vien ņemamies: skatāmies izdalītajās bildēs (kas apmēram atbilst kuģa realitātei), staigājam gar burām un šņorēm – spriežam, kas varētu būt kas un cenšamies kaut ko arī atcerēties… Redzēs kā būs.

Pati fiziski it kā jūtos tīri labi, ir pat vēl interesantāk. Šovasar (bet patiesībā jau vēl ilgākā periodā) biju dabūjusi pleca traumu no nekā – no nenodarbināšanas. “Baltezera” rehabilitācijas centra superīgā masierīte Aleksandra man to plecu vienreiz jau saglāba, pirms pašas braukšanas arī vēl otru reizi un tad es viņai uzjautāju – no kā man tas un ko darīt, lai neatkārtojas, jo dikti jau nepatīkama. Uz ko arī saņēmu atbildi, ka no tā, ka plecu muskuļi netiek gandrīz nekā vai pareizi nodarbināti un, ka līdzēt var tikai to vingrināšana (un kuram gan nav slinkums vingrot?). Kā mans plecs jūtas uz kuģa? Ideāli! Jo “virves vilkšanas” un visos citos vingrinājumos katru dienu tiek izkustināts vairākas reizes. Būs vien jāvingro pēc atgriešanās arī. Tas, kas man drusku traucē ir – galva! Laikam jau manas nabaga smadzenes ir gandrīz uz pilnu slodzi nodarbinātas ar līdzsvara saglabāšanu (tas, ka patlaban nav jūrasslimības, gluži nenozīmē, ka nepatīkamu sajūtu nav nemaz un nekad) un sajūta ir tāda, ka galva būtu pilna ar dubļiem, nevis ar smadzenēm – domāt īsti negribas ne par ko, kad kāds saka kaut ko sarežģītāku – jāpiedomā, kad naktī angliski dod kādu pagaru komandu rīcībai ar burām, tad pavisam… Bet – tā nu tas ir. Jācer, ka ar laiku paliks vieglāk un ka jūra būs kaut cik mierīga. Mazs mierinājums ir tas, ka vēl divi no kolēģiem pasniedzējiem jūtas apmēram tāpat kā es vai drusku sliktāk.

Studenti arī jūtas kā nu kurš. Visfeinākā ir baltkrievu meitene Olga, kas arī mokās ar jūrasslimību – kad viņai ir slikti, tad ir tiešām slikti, bet tiklīdz mazliet labāk, tā viņa uzreiz dzied un dejo un visiem paliek labāk. Vispār jau starp studentiem sesijās aktīvo/izteikties kāro ir diezgan daudz, bet vairāki ir arī ļoti pozitīvi aktīvi maiņās un brīvajā laikā – visu ko sadomā un saorganizē, arī citus smīdina, izklaidē vai pažēlo – kas nu kurā brīdī vajadzīgs. Vispār jau palīdzēšana un vienam otra uzmanīšana te tiešām ir svarīga – visiem jābūt kā komandai, lai tiktu galā ar darāmo un brīžam arī ar nesaprotamo.

Jūra jau labu laiku ir skaisti zila – krāsu nosakot ūdens sāļuma līmenis un Baltijas jūrā, jo sevišķi – pie mums līcī – tas ir zems. Ik pa brīdim ūdenī garām pazib arī pa oranžīgai medūzai krietna šķīvja lielumā – interesanti. Daži apkalpes locekļi ir kaislīgi makšķernieki, bet pagaidām viņiem veiksmes nav nekādas, gaida, kad būšot vēl tuvāk labajām zivju vietām Norvēģijas piekrastē. Saulainos brīžos studenti sāka runāt par peldēšanos, bet saņēma atbildi, ka tā būs iespējama fjordos, Ziemeļjūra neesot tā piemērotākā vieta. Bet – ka tikai pa to laiku jaukais un siltais laiks nebeidzas, jo te tomēr ir Skandināvija un, piemēram, šodien arī – priekšpusdiena bija ļoti silta (aizvējā) un saulaina, bet, kamēr nogājām pusdienās, saule bija pazudusi un visi skrējām pēc biezajām jakām. Taču arī es nezaudēju optimismu – peldkostīmu esmu paņēmusi līdzi.

Priekšstatam par “šņorēm”, pielieku bildīti, kurā var redzēt daļu no tām, manu kolēģi un kajītes biedreni Kristīni un mazdrusciņ arī vienu no studentiem – Bendžaminu no Vācijas.

20130818-131103.jpg

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s