5.diena – 14.augusts – trešdiena. Nost un virsū un atkal nost un atkal virsū

Virsrakstā centos skaidri pateikt kādi ir tipiskie Helsingoras (un runā, ka vispār Skandināvijas piejūras daļas) laika apstākļi: 5 minūtes līst, 5 spīd saule, atkal brītiņu līst, atkal saule… un tā jau trešo dienu. Tagad labi saprotu, kāpēc skandināvu žurnālos fotografētu cilvēku tipiskais ietērps ir vējjaka (pareizāk gan būtu – lietus jaka) – bez tās te nevar ne soli no mājas iet ārā. Un izskatās labi, kā cilvēki tiešām to nost-virsū-nost-virsū… arī nepārtraukti dara: spīd saulīte, bet acīgākie jau velk jakas, jo tūliņ līs. Lietus vēl nav īsti pārstājis, jakas jau ir nost, jo visiem gribas to saulītes mirkli izbaudīt. Protams, lietussargi arī tiek lietoti, bet jaka ir primārais. Patīkami, ka vismaz ir silts – tuvu 20 grādiem droši vien – ārā nav īpaši auksti, tikai tas vējš un lietus.

Tā kā Zviedrija no šejienes tiešām ir rokas stiepiena attālumā, tad prāmji no vienas puses uz otru kursē praktiski nepārtraukti. Mūspuses ostā redzu 3 pārcēlājprāmjus: 2 visu laiku mainās jūras vidū (katrs uz savu pusi dodoties), trešais (citas firmas) arī bieži kustas. Un tad vēl ir lērums mazāku kuģīšu, dažādu saimniecisko kuģīšu un jahtu. Tepat mums blakus stāv 2 zvejas kuģīši, kuriem atgriežoties krastā uz vietas tirgo zivis.

Nevar jau par garlaicību sūdzēties, jo tad droši vien dabūsim krietni pārstrādāties, bet nu jau trešo dienu te esot tiešām sāk kļūt tā kā… Kapteinis saka, ja šovakar dosimies jūrā (patlaban ir pieci pēcpusdienā), bet kad – gaidām signālu. Tad gan mūs gaidīs vairākas stundas krietna darba un gatavība uz navigācijas trauksmēm jebkurā laikā – tāpēc arī iesāku šo rakstīt jau tagad, kamēr vēl ir laiks.

Ko šodien darām? Nu, tā palēnām dzīvojamies. Bija divas studentu sesijas. Vienā no tām Artūrs stāstīja interesantas lietas par Baltijas jūras piekrasti – paisumu/bēgumu un jūras krastu tipiem, to aizsardzību un problēmām, bija arī skaistas bildes. Pēc tam studenti ķērās pie sava darba – sadalījās grupās, lai strādātu pie 6 pašu izvēlētiem projektiem un mēs, pasniedzēji, esam samērā brīvi. Tāpēc jau arī paspēju vienā brīdī aiziet “ciemos pie interneta” un publicēt 4.dienas stāstu, citā brīvā brīdī abas ar Kristīni izmetām līkumiņu pa pilsētu – viņa man parādīja skaistu baznīcas/klostera rožu dārzu un iekšējo dārzu, kurus atklājusi vakar staigājot pa pilsētu. Divās ļoti jaukās maziņās šķērsieliņās māju priekšā auga ne vien pa rozei, bet arī sen neredzētās kāršrozes – sajūta bija kā ejot pa 18.gadsimta ciematu – tik senlaicīgī mīlīgi un jauki. Bet vispār jau pastaigas galvenais mērķis bija izlocīt kājas, jo redzēs cik ilgs būs mūsu burājums līdz nākamajai ostai un uz kuģa īpaši daudziem soļiem vietas nav.

Pilsētas centrā ir gājēju iela un daudz veikalu, uzkrītoši daudz alkohola tirgotavu. Iemesls – jau minētais izstieptas rokas attālums līdz Zviedrijai – tur alkohols ir daudz dārgāks. Pilsētiņas dzīvību laikam pārsvarā nodrošina Zviedrijas tuvums un “Hamleta pils” – tajā apmeklētāju bija samērā daudz pat ļoti parastajā otrdienā, kad mēs ar Jakubu tur pavadījām gandrīz 3 stundas. Un viņi, protams, ne vien iepērkas pils veikaliņā, bet laiku pavada arī ielu un telpu kafejnīcās un citur. Ko vēl dara vietējie, to gan nezinu, bet pilsēta ir skaista un sakopta.

Runājot par tālāko maršrutu, kapteinis teica, ka nākamā pietura būšot Stavangera Norvēģijā, bet galvenais esot noteiktā brīdī (labvēlīgā laikapstākļu logā) tikt cauri Skagerakam. Jo vispār jau ir tā, ka vienīgi Bergena ir noteikta kā skaidrs mūsu galamērķis, kurš jāsasniedz noteiktā datumā, bet pa vidu konkrēto maršrutu lielā mērā nosaka laika/vēja apstākļi, jo arī apstāšanās šajā ostā nebija plānota – uz to mūs piespieda vētras tuvošanās.

Pielieku bildīti, kur ir gan mūsu burinieks, gan Hamleta pils redzami.

20130818-130539.jpg

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s