Amerikāņi prom, ķīnieši nāk!

20121025-230313.jpgNu taisni tā mums te ir – tie vieni prom, tie otri klāt. Vakar ULIMā bija ASV vēstnieka publiskā lekcija, šodien – Ķīnas Tautas republikas 63.gadadienai veltītās fotoizstādes atklāšana bibliotēkā.

Šodien man bija plānotas vakara lekcijas, dažas stundas pirms tām biju domājusi doties uz ULIMu pastrādāt pie lielā datora, bet, kad uzzināju, ka 11os būs ķīniešu fotoizstādes atklāšana, nolēmu būt augstskolā jau 11os.

20121025-230128.jpgNesanāca, drusku nočammājos un ierados bibliotēkā ar 2 (divu) minūšu kavēšanos. Un pasākums bija jau sācies!!!

Tas nu bija manā Moldovas pieredzē kaut kas neredzēts. Piemēram, vakar vēstnieka lekcija sākās ar krietnu 10 minūšu kavēšanos, par citiem pasākumiem jau iepriekš esmu rakstījusi.

Ātri iešmaucu gar malu iekšā (par laimi durvis nebija traucējošā vietā) un tad skatījos kā nākamo 15 minūšu laikā pamazām sarodas arī citi ULIMa kolēģi – kā jau ierasts. 🙂

ULIMā jau vairākus gadus ir Konfūcija centrs, studenti un citi interesenti mācās ķīniešu valodu, tāpēc izstādes atklāšana nebija nekas negaidīts. Pasākuma valodas bija rumāņu un ķīniešu – ar tulkojumu, protams. Konfūcija centra darbinieki runāja ķīniešu valodā un tas tika tulkots rumāniski, rektors – rumāniski un tika tulkots otrādi. Man no tā liela prieka nebija, taču uz atklāšanu bija ieradies Ķīnas vēstnieks. Viņš, protams, runāja savā valodā, taču tulkojums, man par lielu prieku, bija krieviski – tulkoja (precīzāk sakot – no lapas pa fragmentiem lasīja iepriekš jau izdrukātu tekstu) vēstniecības darbiniece.

Tāpēc arī zinu, cik gadu ĶTR jubilejai veltīta izstāde. Protams, vēstnieks teica, ka šo 63 gadu laikā komunistu partijas lieliskajā vadībā Ķīnas tauta ir sasniegusi daudz… (nu un vēl tādā pašā stilā). Neizpalika arī bez skaitļiem un ekonomikas – tika norādīts, ka šobrīd Ķīna ir pasaules otrā lielākā ekonomika, ja skatās iekšzemes kopproduktu uz 1 iedzīvotāju. Pirmajā vietā, protams, ir ASV.

20121025-230224.jpgTā nu runās pagāja minūtes 20, protams – pusi laika aizņēma tulkojumi. Pēc tam sākās interesantākā daļa – neliels koncerts. Vispirms bija deja (man ir mazītiņš video, ja iemācīšos nopubliskot, ievietošu pie galerijām), ko izpildīja ķīniešu meitene. Patiesībā precīzāk to varbūt varētu nosaukt par modernā baleta etīdi, jo tas noteikti nebija nekas tradicionāls, taču izskatījās labi. Pēc tam moldāvu meitene dziedāja populāru popmūzikas hītu tikai ķīniešu valodā. Skanēja interesanti. Meitēnam gan vairākas reizes aizmirsās vārdi, sākumā viņa samulsa, pēc tam smaidīja un šūpojās mūzikas ritmā, kamēr atcerējās. 🙂 Tad divas moldāvu meitenes ķīniešu valodā dziedāja kaut ko tradicionālu un ķīniešiem labi zināmu – arī vēstnieks ne vien smaidīja, bet arī šūpojās līdzi melodijai. Maziņā koncertiņa noslēgumā 5 ķīniešu meitenes nodziedāja vēl vienu dziesmu.

20121025-230342.jpgTā kā 2 ķīniešu meitenes bija tradicionālajās kleitiņās un arī 2 moldāvietes bija tautas tērpos, tad pierunāju viņas nofotografēties. Pēc tam devāmies apskatīt izstādi. Dažas bildes pielieku.

Tad, kad viss bija gandrīz beidzies, redzēju, ka arī ķīniešu jauniešiem patīk jokoties – paņēmuši sarkano lentas pušķi, kas atklāšanas ceremonijas laikā rotāja galdu, viņi to lika gan uz galvas, gan visādi, smējās un fotografējās.

Viens “izrotāts” ķīnietis lai tiek jums arī. Jo parasti jau viņi ir ļoti pieklājīgi, smaida ļoti pieklājīgi, bet ir arī ļoti atturīgi.

Tāpēc bija patīkami kopā pasmieties pat par tik mazu un muļķīgu iemeslu.

20121025-230144.jpgBildēs var redzēt, ka fotogrāfijas (kādas 20) ir izvietotas bibliotēkas (tā ir viena no manis iepriekš minētajām 4 telpām – literatūrai veltītā) plauktu galos.

Bet uzmanību ir vērts pievērst griestiem – tie ir arkveida un apgleznoti. Līdzīgi griesti ir arī Senāta zālē, Lielajā aulā, bibliotēkas centrālajā zālē (ceru, ka kaut ko no pārējām vēl paspēšu sabildēt). Arkveida griesti ir augstskolas pašas būvēti un apgleznoti, nav mantoti.

20121025-230250.jpgPielieku arī 2 pārfotografētas izstādes bildes: pirmajā krāsainie kalni tiešām esot reāli, otrajā – komunistiskā partija rūpējas par tautas kultūras līmeni – furgoniņš ar ceļojošo estrādi (ieliku raksta sākumā).

Priecīgā ziņa tiem, kurus esmu nomocījusi ar lekciju un līdzīgu pasākumu aprakstiem – tādu vairāk nebūs, jo nākamās publiskās lekcijas ir plānotas novembrī, bet es tad jau būšu Latvijā. 🙂

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s