Kad ir, tad ir

Kad vakar beidzu rakstīt pabēdīgo lietus dienas stāstu, paskatījos laika prognozi un nopriecājos – tā bija mainījusies uz labo pusi – lietus tika solīts tikai uz pēcpusdienu un arī tad – mērens. Tas labi, jo biju uzaicināta piedalīties ekskursijā.

Jau rakstīju, ka gaidāmajā nedēļā ULIMs svin 20 gadus un tam par godu notiks gan virkne pasākumu, gan ierodas arī pulciņš ārvalstu viesu. Un, protams, tiem, kuri Moldovā ir pirmo reizi, valsts kaut nedaudz ir jāparāda. Man paveicās ietrāpīties šajā kategorijā. Iepriekš jau rakstīju, ka biju “ekskursijā” bibliotēkā un tiku iepazīstināta arī ar tās vadītāju – Zinaīdas kundzi. Tajā brīdī tas arī bija viss. Ceturtdien pie manis pienāca dekāns un jautāja, vai svētdien gribu un varu braukt ekskursijā uz Veco Orheju (Orheiul Vechi). Protams, gribu! – es atbildēju, jo biju jau internetā paskatījusies, ka tā ir interesanta vieta. Tad nu piektdien aizgājām pie Zinaīdas un sarunājām visu līdz galam. Izrādās, viņai brauc ciemiņi/sadarbības partneri no “draudzīgas” Ziemeļkarolīnas štata universitātes ASV un Zina šo ekskursiju organizē viņiem, taču ir ar mieru arī mani paņemt līdzi.

Tā nu vienojāmies, ka 9.15 būšu pie universitātes un viņi mani paņems. Pamodos ap astoņiem un redzēju, ka ārā viss ir apžuvis, saules gan nav, bet jau bija mazliet vairāk kā 10 grādi. Nospriedu, ka tik patīkamā laikā (sevišķi – pēc vakardienas) iešu uz augstskolu kājām. Tā kā nebiju nogurusi (rīts kā nekā), tad uzstādīju jaunu rekordu – veiklā solī aizgāju nedaudz vairāk kā 30 minūtēs. Drīz arī Zina bija klāt, devāmies uz mašīnu, kur iepazināmies ar Patriku un Rozannu (Roseanne) un devāmies ceļā.

Mūsu ceļa mērķis bija ap 50 km no Kišiņevas, tāpēc ceļu īsinājām pļāpājot. Uzzināju, ka arī Zina bijusi ASV ar Fulbraita stipendiju. Starp citu – ap to pašu laiku kad es un arī 8 mēnešus, tikai nevis ar pētniecības, bet “administratīvo” stipendiju – ar projektu ULIMa bibliotēkas modernizēšanai. Šī projekta laikā viņa arī iepazinusies ar Ziemeļkarolīnas universitātes bibliotēkas kolēģiem, kuri tagad ciemojas pie viņas. “Īstā” bibliotekāre ir Rozanna, bet Patriks ir viņas dzīvesbiedrs (arī universitātes mācībspēks, saistīts ar sociālo darbu), abi kopā viņi ir ļoti daudz ceļojuši gan darba lietās, gan prieka pēc. Ielidojuši vakar pusdienlaikā, projām lidos jau agri ceturtdienas rītā.

Par to, ko redzēju Vecajā Orhejā un cik kolorītā vietā pusdienojām, rakstīšu atsevišķi, bet jau tagad varu teikt – bija lieliski. Tā kā mūsu pasākums bija saistīts ar krietnu staigāšanu, laiks bija ideāls – kādi 15 grādi, bezvējš (un arī bezsaule). Saulē droši vien būtu bijis karsti un arī fotografēšana apgrūtināta. Drusku pafotografēju – būs arī galerija. Ap pustrijiem bijām atpakaļ pilsētā. Gribēju jau kāpt ārā pie savas mājas (mūsu ceļš gāja netālu garām), kad Zina sacīja – tā vis nevarot, man esot jāaizbrauc apskatīties arī pilsētas svētki. Piekritu, jo to, ka svētki ir, zināju, un biju drusku sabēdājusies, ka tie iekrīt vienā dienā ar ekskursiju.

Moldovā katrai pilsētai un arī sevi cienošiem ciemiem katru gadu noteiktā datumā ir “pilsētas svētki” – datums nemainās, tā diena vienmēr ir oficiālā brīvdiena. Šogad gan kišiņevieši nelaimīgi – tā iekrita svētdienā. Tad nu atkal visu dienu galvenā iela ir slēgta (daudz, daudz garākā posmā) un tur praktiski visu dienu notiek visādi pasākumi. Zina ar viesiem aizbrauca uz viesnīcu, solot vēlāk atgriezties svētkos, es nolēmu paskatīties kā ir tūliņ. Un tā izrādījās pareiza izvēle. Jo – kad nepilnu stundu biju staigājusi, sāka līt. Ne stipri, bet nepatīkami un tas, protams, pabojāja arī svētkus.

Kas tad tur bija? Pašā pašā centrā uz ielas uzbūvēta milzīga estrāde – nu, tāda būve, kādas lielos pasākumos būvē arī pie mums – milzu konstrukcijas, “telts” veidīgs jumts, sāni un aizmugure, apskaņojums un apgaismojums… Un ik pa brīdim tur kaut kas arī notika. Kad jau devos projām, ap skatuvi pulcējās milzīgi jauniešu bari – droši vien kāda vietējā elka uzstāšanās tika gaidīta, bet man jau tie neko neizsaka. Ielas garumā ik pa gabalam bija tādi kā “vārti”, kas laikam bija veidoti atbilstīgi Moldovas administratīviem vai vēsturiskiem rajoniem un tie tad “sevi rādīja” – katrā no “rajoniem” notika savi dzīvie koncerti – dažādu stilu. Bija labi saplānots – mūzika neklājās pāri – netraucēja viens otram, skaņa bija labi salāgota.

Protams, milzīgs daudzums daždažādu ēstuvju, jo būtībā centrālais elements bija “tautas staigāšana” (mans latviskojums no krieviski daudz precīzākā “narodnoje guļaņije“). Bērni, sievietes un jo sevišķi – jaunās meitenes – uzpucējušās. Īsi un vēl īsāki bruncīši, augsti un vēl augstāki papēdīši, “kaujas krāsojums” un milzums spīduļu visās iespējamās un neiespējamajās vietās… – krāšņi. Un blakus gandrīz tikpat kolorīti uzposies džeks. Nu, jūs jau zināt – maika, trīsstrīpu treniņbikses un pludmales iešļūcenes, iet, abi draudzīgi rokās sadevušies vai elkoņos saāķējušies… Šoreiz sanāca otrādi, nekā iepriekš rakstīju – ne tik jaunie vīrieši nebija treniņtērpos. Protams, arī jaunie, ne visi, bet nu tieši sapucētākās meitenes bija kopā ar treniņtērpīgākajiem…

Starp ēstuvēm bija vēl milzīgāks visādu tirgotavu daudzums. Ko tirgoja? Šo to no rūpnieciski ražotas pārtikas un citām “Made in Moldova” precēm (izskatās, arī viņiem ir šī mode), bet vēl vairāk – visādu spīguļu, štruntu un vēl trakāku štruntu tirgotavu. Ja mēs sūdzamies, ka mūsu “gadatirgos” to ir par daudz, tad te… Vietumis bija arī kādu pašdarinātu lietu (pārsvarā – keramikas) tirgotāji, bija arī medus. Bet nu dikti nomācoša bija tā štruntu dominante. Drusku pabildēju, tātad – kaut kad ielikšu galeriju.

Tā nu pamazām klaiņoju (nenopirku neko), paklausījos vai paskatījos uzstāšanās, kamēr atnāca tas lietus. Kādu pusstundu pacietu arī to, bet sapratu, ka līdz uguņošanai, kas paredzēta 9os vakarā noteikti neizvilkšu. Tātad – jādodas vien uz mājām. Tā kā laiks tomēr bija jauks (jā, arī lietus var būt jauks, ja ārā silts un līst tikai mazlietiņ), nolēmu iet kājām. Nu jā, arī garastāvoklis bija labs pēc visa šodien redzētā – droši vien tam bija izšķirošā loma manā lēmumā. Pēc pieciem biju mājās un ņēmos ar bilžu ielādēšanu no iPhone iPadā. Iepriekš jau palielījos, ka to daru ar bluetooth, bet nu sāku uz to aplikāciju drusku dusmoties – tas iet dikti lēni, pa vienai bildei, ik pa brīdim aplikācija atslēdzas… – kā jau bezmaksas. Noņēmos gandrīz trīs stundas un vēl netiku galā ar visām bildēm (un to nav simtiem). Nākamnedēļ, kad tikšu pie kāda bezlimita “ātrā interneta” mēģināšu ielādēt Drobox un/vai Picasa un tad jau jūsu tikšana pie publiskas galerijas būs tuvāk.

Bet vispār man vismaz nākamās nedēļas sākums gaidāms intensīvs – redzēs, kā būs ar rakstīšanu:
– pirmdien 10os sākas ULIMa konference, 18os – tai veltītā pieņemšana. Bet uz pieņemšanu laikam netikšu – man ir vakara lekcijas (17.30 līdz 20.30) – samainīt nekādi nevarēja. 😦
– otrdien man ir rīta lekcijas (līdz 14.20), bet 17os jādodas uz “Nacionālo kultūras pili”, kur būs lielā pieņemšana par godu ULIMa jubilejai. Runā, ka būs gan koncerts, gan dikti augsti viesi sveikšot augstskolu.
– trešdiena it kā brīva, bet teorētiski konference ir 3 dienas, varbūt par vēl kādu pasākumu uzzināšu un aiziešu. Šajā nedēļā augstskolā visi bija tik aizņemti ar organizēšanas lietām, ka nebija “runājami” un es arī stipri neuzmācos, jo tāpat zinu – ja būs kas interesants, piedalīšos.
– ceturtdien man vakara lekcijas.
– piektdien – rīta.
– nedēļas nogalē – tad jau redzēs. Plāni tā kā top. 🙂

Vēl viens patīkams atklājums. Šorīt pie ULIMa kādas minūtes gaidīju Zinu uz aiz neko darīt sāku pētīt pie fasādes piestiprinātos karogus (nu dikti daudz to ir). Un ar prieku ieraudzīju, ka no “citu valstu” karogiem mūsējais (Latvijas) ir trešais pēc kārtas – aiz Rumānijas un Ukrainas. Par tām divām var saprast – tās ir gan kaimiņos, gan vēsturiski un arī tagad cieši saistītas ar Moldovu. Būs kādam jāuzjautā. Aiz mums nāk Gruzija. Interesanti (pielieku bildi) un arī kādu bildi no pilsētas svētku “vārtiem”.

20121014-205528.jpg

20121014-205559.jpg

20121015-080956.jpg

20121015-081023.jpg

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s