Neplānotā Čikāga

Brīdī, kad šo rakstu, ASV esmu tehiski jau trešo dienu, bet faktiski – nu tā, ka saprotu, kas notiek un daru nepieciešamo un interesanto – otro. Tādēļ te sākumā uzrakstīšu par nokļūšanu.

Otrdienas 24.augusta pēcpusdiena mūsu grupai (pavisam šeit projekta ietvaros esam 22) bija tā laimīgā diena, kad uzzinājām savus izlidošanas datumus. Daļa grupas izlidoja jau ceturtdienas 26.augusta agrā rītā, mēs – otra grupa – piektdienas 27.augusta agrā rītā. Lidojumu plāns abām grupām vienāds: 6.10 izlidojam no Rīgas uz Frankfurti, tur kādas 2 stundas uzkavējamies, izejam speciālo kontroli pirms izlidošanas uz ASV, 9.15 izlidojam uz Čikāgu, tur dzīvojamies 6,5 stundas (!), gaidot pēdējo lidojumu – pusotru stundu īso līdz Bufalo. Jāsaka uzreiz un īsi – tieši tā viss arī notika – raiti un bez problēmām gan gaisā, gan lidostās.

Tiesa gan – sēdēt 6,5 stundas lidostā, gaidot pēdējo īso lidojumu nav tā interesantākā lieta, tālab biju ieinteresēta, kad no pirmās aizlidojošās grupas saņēmām ziņu, ka daži no viņiem garlaicīgajā starplaikā starp lidojumiem paspējuši aizdoties uz Čikāgu un to mazliet apskatīt. Arī mūsu grupiņā jau pirms un starp lidojumiem iesākām par šo iespēju runāt un rezultāts bija tāds, ka visi paspējām “aizskriet” uz Čikāgas centru un to mazliet apskatīt. Tas bija lieliski (vienīgi – ļoti karsti. Piedodiet, es zinu, kāds patlaban Latvijā ir nelaiks, bet Čikāgā un arī patlaban mums Bufalo ir saulains un mazliet virs 30 grādiem).

Iesākumam iekopēšu mazliet info par Čikāgu no vikipēdijas, lai nav tā, ka tā ar gangsteriem no filmām vien saistās. 🙂

Čikāga ir trešā lielākā ASV pilsēta pēc iedzīvotāju skaita.[1] Tajā dzīvo gandrīz 10 miljoni iedzīvotāju, ieskaitot piepilsētas. Tā atrodas Ilinoisas štatā, Mičiganas ezera rietumu krastā. Čikāga tika oficiāli dibināta 1833.gadā, un tās nosaukums nāk no indiāņu vārda Čekagou, kas nozīmē “smakojošie sīpoli”, jo agrāk tā bija purvaina vieta, kuros auga savvaļas puravi. Čikāgu dēvē arī par Vēju pilsētu.

Pašlaik Čikāga ir nozīmīgs finanšu centrs, kurā atrodas Čikāgas akciju birža, kas ir trešā lielākā birža ASV. Tās centrā slejas daudzi debesskrāpji. Pilsētā ir daudz parku. Čikāga ir raksturīga ar lielo imigrantu skaitu. Tajā ir atsevišķi poļuukraiņu un lietuviešu kvartāli, izplatīta ir arī spāņu valoda. Pilsētā ir attīstīts sabiedriskā transporta tīkls, ko veido CTA, PACE, RTA un Metra autobusu un vilcienu maršruti, kas darbojas ne tikai pašā pilsētā, bet savieno Čikāgu ar vairāk nekā 40 piepilsētām. Pilsētā ir arī divas lidostas — Midveja un O’Hēra, kas ir visnoslogotākā lidosta pasaulē.

Un no šīs vietas tad mans koncentrētais Čikāgas pārskats, kam galā būs bilžu galerija. Ielidojām un izlidojām no visnoslogotākās lidostas pasaulē bez problēmām – viss bija precīzi un skaisti. Daļā lidostas patlaban notiek remonts, jo cilvēku ir maz, daļa jau ir gatava un skaista – kā bildē redzams.

Termināli ir vairāki, bet no 2. iet vilciens/metro/pilsētas tramvajs. Samaksājām 5 dolārus par 1 dienas biļeti un pēc 45 minūtēm bijām pilsētas centrā. Bija arī interesanti pa logu paskatīties, jo vietām šis transportlīdzeklis veikli skrien pa ielām (ātrāk par auto), vietām – pazemē, vietām – ēku 2. vai pat 3.stāva līmenī virs zemes.

Galerijā ir dažas pa logu bildētas ēkas, kur var redzēt, ka viņiem arī ir modē vecās rūpnieciskās ēkas pārtaisīt par hipsteru tipa dzīvokļiem ar atsevišķām ieejām un miniatūriem balkoniņiem (uz tramvaja pusi – tas iet reizi 7 minūtēs vai biežāk un 2 virzienos… – diezgan skaļi, bet lielpilsētā jau tas laikam ir ok un varbūt pat stilīgi).

Viena no mūsu grupas dāmām jau bija paspējusi mājās paskatīties, kur apmēram jākāpj ārā un plāns bija – ātrā solī paieties pa gājēju promenādi gan Čikāgas upi līdz tās ietekai Mičiganas ezerā.

Mēs izkāpām kartes vidusdaļā redzamā transporta līniju “taisnstūra” augšējā labajā pusē (kur labās puses sarkanā līnija šķērso upi)un no turienes es aizgāju pa labi līdz ezeram

Diena bija ļoti karsta un beigās izrādījās, ka es biju vienīgā, kuras solis bijis pietiekami ātrs, lai tiktu līdz ezeram, pārējie pakāpeniski padevās par labu pasēdēšanai omulīgajās promenādes kafejnīcās. Bet jums toties galerijā tiks tās manas dažas bildes ar jahtām un panorāmas ratu. Ezera plašumu gan neieraudzīju, jo upes grīva ir aizņemta ar moliem un visādi citādi aizbūvēta.

Noteikti nevaru sacīt, ka esmu redzējusi Čikāgu, nē, mani iespaidi ir tikai par no vilciena redzēto un promenādi. Bet abi ir patīkami. Promenāde vispār ir lieliska – pārdomāta, plaša, es nogāju ap 1,5 km uz katru pusi – viss ir ērti un skaisti, tūristi juku jukām ar skrējējiem, velosipēdistiem un bērniem… Beigās paspēju arī vēl saldējumu un auksto kafiju mazā upes malas kafejnīciņā izbaudīt.

Priekš manis joprojām interesants ir Amerikai ierastais “downtown” princips – ka debesskrāpji pulcējas pilsētas centrā un tādi bija arī gar upes krastu – sabildēju. Patīkami bija redzēt gan daudzos dažādos tūristiem domātos kuģīšus ņirbam upē, gan arī jahtu piestātni tieši zem vienas no viesnīcām – redzēsiet galerijā.

Tilti pāri upei ir burtiski viens aiz otra – dažās bildēs to var redzēt un interesanti, ka tilti paši ir kā metāla režģis, nevis monolītas betona konstrukcijas kā pie mums. Tajās vietās, kur zem tiltiem iet promenāde, ir uzlikts tāds kā jumts – lai gājējiem uz galvas nekas no mašīnām nebirst un netek – ļoti racionāli.

Un – ja jau debesskrāpji (nu labi – diezgan augstas ēkas), tad bez Trampa torņa neiztikt – arī to redzēju un nobildēju.

Te būs saite uz nelielu Čikāgas foto galeriju.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s