Lidostas un lidošana. Sākums

16.04.2012. Rakstīts lidmašīnā, reiss Parīze-Atlanta.

Skopais maksā vismaz divreiz un daudz dzer, to tagad zinu pavisam droši – no savas pieredzes. Kā jau uztura speciāliste, zinu, ka (ūdeni) vajag dzert, un jo sevišķi – ceļojot.

Tad nu jau mājās iesāku gatavošanos – paņēmu līdzi 0,75 l pudeli ar garšīgo sava krāna ūdeni. Protams, rīta kafija arī tika izdzerta. Un tā nu sanāca, ka Rīgas lidostā viss ritēja raiti un arī rinda pie drošības pārbaudes bija tik īsa, ka tikai tur nonākot attapos, ka ūdens pudele tā arī nav iesākta. Stipri žēl nebija, metu vien ārā, jo līdzi ņemt neļāva. Tā kā man ceļā pavadāma 21 stunda un AirBaltic lidmašīnā viss ir vēl dārgāks, nolēmu ko dzeramu nopirkt Narvesenā. Izvēlējos 1,5 litrus negāzēta ūdens un maziņo (0,3?) dzeramo Valmieras jogurtiņu. “Nelidotājiem” varu pajautāt – kā jūs domājat, cik tas maksā lidostā? Nu, protams – 2,5 latus! Zināju, ka nav lēti, bet tādu skaitli nebiju gaidījusi. Bet – lai jau būtu, nospriedu. Diena gara. Iestūķēju visu mugursomā un devos gaidīt lidmašīnu.

Doma par ūdens pirkšanu bija prātīga, padzēros ne reizi vien. Parīzes lidostā gan nolēmu nopirkt arī kafiju – lai nogurumu nejūt. Kafija (nelielā papīra glāzītē) bija laba, bet vai 3,5 eiro vērta, par to gan īsti droša neesmu. Taču kopā ar pašas līdzi paņemto biezpiena sacepumu garšoja labi.

Kafiju dzerot, nolēmu pārbaudīt kā lidostā ar internetu. Ir. Pirmās 15 minūtes bezmaksas, pēc tam par maksu. Sapratu, ka 15 minūtes varu kaut ko intensīvi padarīt. Ātri nosūtīju uz Turību pirmos rakstu darbiņus un no AppStore ielādēju bezmaksas programmiņu darbam ar Picasa bildēm. Un tad jau 15 minūtes arī bija cauri. Saņēmu piedāvājumu maksāt, bet no tā atteicos. Tad attapos, ka to pašu programmiņu vajadzētu arī manam iPhone, ātri pieslēdzu arī to, ielādēju programmu un vēl paspēju mazliet Twitteri un interneta jaunumus apskatīt. Ka pati varētu uzrakstīt kādu ziņu mājniekiem, tas prātā ienākt nepaspēja. Laiks bija cauri. Interesanti – vai pēc nedēļas atgriežoties lidostas internets mani vēl atcerēsies jeb 15 minūtes iedos otru reizi? Noteikti izmēģināšu.

Kad nu šīs lietiņas bija apdarītas, sāku doties uz termināļa pusi (starp lidojumiem bija vairāk kā 3 stundas, tālab jāsteidzas nebija). Tā kā lidosta ir milzonīga, pastaiga sanāca tīri laba (bet, ja soma nav smaga – nav ne vainas). Ieskatījos (bet neko vairāk, jo būšu te arī atceļā) dažos veikaliņos un nonācu – ATKAL!!! – pie drošības kontroles. Es biju naivi cerējusi, ka ar Rīgu pietiks, jo lidoju taču tranzītā, taču francūži tā nedomā. Kopā ar visiem (un ļaužu bija milzīgi daudz) minūtes 40 stāvēju rindā. Pa ceļam kādam no darbiniekiem uzjautāju – kā ar ūdeni. Protams, nevar iet cauri! Tas nekas, ka (citā) lidostā pirkts. Tad nu dzēru cik spēju, bet vienalga tukšu nedabūju. Kā ir tā ir.

Kad nu pienāca mana rinda, izģērbos tīri veikli (otro reizi dienas laikā kā nekā) un izgājusi caur skeneri ķēros pie savas somas. Bet tiku apstādināta. Lai ejot pie tās tur meitenes un atrādot somu. Devos arī. Bez mazākajām aizdomām. Nopietnā meiteine lika parādīt somu. Ko arī labprāt darīju. Viņa rakās, rakās, kamēr no pašas apakšas triumfējot izvilka manu noziegumu – mazo jogurtiņu, par kura eksistenci tajā brīdī biju piemirsusi. Rīgā būdama domāju būt dikti viltīga – garajā lidojumā ēst dod, bet naksnīgajā pārlidojumā no Atlantas uz Soltleiku nē. Biju domājusi, tad izdzert jogurtu. Bet kas tev deva! Neināca prātā par dubulto kontroli un konfiskāciju.

Nopietnā meitene bija laipna arī un pēc paziņojuma, ka ar šo cauri netikšu, piedāvāja man turpat uz vietas to jogurtu izdzert (tukšā tara jānodod viņai). Nu ko – zināju, ka jogurts garšīgs un laukā nemetīšu. Izdzēru turpat uz vietas. Droši vien izskatījās labi. Pēc tam labu laiku dzert negribējās. 🙂

Bet tagad par kaimiņiem. Sākšu ar lidojumu no Rīgas līdz Parīzei. Pakāpjoties vēl vienu soli atpakaļ – tā kā lidostā ierados laicīgi un palūdzu, lai man pameklē vietu pie loga, tas arī izdevās – abos pirmajos lidojumos sēžu pie loga un brīžos, kad cauri mākoņiem kaut ko var redzēt, skatos.

Tā nu ērti iekārtojos un sāku gaidīt blakussēdētājus (rindā 3 vietas). Manējie bija iesirms skandināviska skata kungs ar gados krietni jaunāku aziātiska izskata puisi. Kungs, protams, puisim lika sēsties pa vidu. Es jau uzreiz ievēroju (nevarēja jau neredzēt), ka iPadu puisis lepni nes rokā (ar oriģinālo salokāmo vāciņu). Tiklīdz apsēdās, tā sāka ar to knibināties. Lai jau, pie sevis nosmaidīju. Šie atturīgi un es jau arī neesmu uzmācīga.

Kad bijām pacēlušies virs mākoņiem un skatīties miglā man kļuva garlaicīgi, ķēros pie pirmā stāsta rakstīšanas. Protams, izmantojot savu feino ZaggMate tastatūru. Tad nu iesirmais gandrīz palēcās un sāka kaut ko ar jaunāko kolēģi runāties. Nu jā, ZaggMate Eiropā vēl netirgo. Pēc pāris minūtēm puisis saka – jā, šitā rakstīt gan esot feini. Es, protams, piekrītu. Un kas tā esot par uzparikti? Parādīju, pastāstīju. Puisis tālāk nodeva ziņu savam kaimiņam. Es tik smaidu, ko citu. Tā nu mazlietiņ sākām runāties.

Viņi abi esot no Somijas, strādājot papīrfabriku aprīkojuma firmā (iesirmais, protams, ir šefs) un tagad no Helsinkiem caur Rīgu lidojot uz Parīzi un tālāk došoties ar vilcienu uz Francijas dienvidiem kaut kādu iekārtu skatīties. Puisis pats esot no Vjetnamas, bet jau agrā bērnībā ar vecākiem un Somiju pārcēlies un tagad brīvi runā somiski un, protams, lieliski angliski. Ar to mūsu sarunas gandrīz beidzās. Vienīgi, jau īsi pirms nolaišanās, iedomājos: paga, paga: puisim iPad un iPhone, arī vecākais lieto iPhone, bet viņi taču ir no Somijas!!! Pajautāju – kā tad tā, kāpēc Nokia nelieto? Viņi tīri vai apmulsa – tāda veida patriotisms laikam viņiem prātā nebija ienācis. Un iesirmais atbildēja – viņš vispār tikai Apple tehniku lietojot. Es aizdomājos – varbūt labi, ka Latvijā mobilos telefonus neražo (nu labi, viens tā kā “designed in Latvia, made in China” mums ir), jo tad ej nu sazini, ko patriotisma vārdā nāktos lietot. Tagad vismaz katrs varam brīvi izvēlēties. 🙂

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s